Yaşam

Yıllar sonra İstanbul’a kar fırtınası geliyor! Hazır mısınız?

Sibirya soğukları kuzeyden Türkiye’ye giriş yaptı. İstanbul'da yoğun kar yağışına sadece saatler kala Tulpar Kar Fırtınası uyarısı da yapılıyor....

Yıllar sonra İstanbul’a kar fırtınası geliyor! Hazır mısınız? (13 Şubat 2021)

Sibirya soğukları kuzeyden Türkiye’ye giriş yaptı. İstanbul’da yoğun kar yağışına sadece saatler kala Tulpar Kar Fırtınası uyarısı da yapılıyor.

İstanbul’da şu anki 2-3 derecelik parçalı bulutlu havaya aldanmayın. İlerleyen akşam saatlerinde 1 dereceye, gece yarısından itibaren de sıfır dereceye düşecek sıcaklıkla birlikte beklenilen kar yağışı başlayacak.

Yarın (Pazar) ve Salı günü yoğun olmak üzere, kar yağışı aralıklarla Çarşamba gecesine kadar sürecek. Kar yağışı etkili poyraz ile birlikte zaman zaman kar fırtınasına dönüşecek. Kent içindeki kar kalınlığının en az 30 cm olması bekleniyor.

Uzun yıllar sonra İstanbul yeniden uzun süreli olarak beyaza bürünecek.

Atmosfer hava olayları veri analisti İngiliz David Birch, Türkiye için sosyal medya hesabından yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. ‘İnanılmaz soğuk ve kar Türkiye’ye doğru ilerliyor’ paylaşımında bulunan Birch, Antalya civarında bile kar yağışı olabileceğini belirtti.

Başlayan fırtına nedeniyle Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı’nda birçok feribot ve deniz otobüsü seferi iptal edildi.

Yoğun kar ve fırtına ile sert hava koşulları başta ulaşım olmak üzere hayatı olumsuz etkileyecek.

İBB ve AKOM’da kriz masası oluşturularak, ana arter yolların açık tutulması için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Yoğun kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarıların da bulunuluyor.

Pazar, Pazartesi ve Salı günü yer yer yoğun kar yağışı beklenirken, Çarşamba yağışlar azalıyor. Perşembe günü ise Kar yağışı Marmara Bölgesi’ni terk ediyor.

Perşembe ve Cuma günü hava açacak ve sıcaklık kademeli olarak 7-8 derece artacak.