Kültür Sanat

Korona günlerinde dünyada yeni bir akım: Sinema perdesi apartman duvarlarına, koltuklar da bahçelere, balkonlara taşındı

Çeşitli ülkelerde bazı gönüllü gruplar, evlerine kapanmak zorunda kalan insanlara sinema keyfi yaşatıyorlar...

evde sinema keyfi
karantina günlerinde evde sinema (4 Mayıs 2020)

Çeşitli ülkelerde bazı gönüllü gruplar, evlerine kapanmak zorunda kalan insanlara sinema keyfi yaşatıyorlar

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemler çoğu sinema salonunu kapattı ve insanları evleriyle sınırladı. Bazı gruplar, şirketler ve film hayranları, apartman binalarında sıkışmış komşularına film sunmak için çalışıyorlar ve yakındaki binaların duvarlarına projeksiyonla görüntüler yansıtıyorlar.

Berlin’deki bir grup olan Window Flicks, dairelerindeki izleyicilere film atıştırmalıkları dağıtmak için bir patlamış mısır satıcısıyla bile anlaştı. Burada toplanan bu filmlerin görüntüleri son günlerde Almanya, Kolombiya, Brezilya ve Fransa’daki şehirlerde gösteriliyor.

Zeibig ailesi, devam eden koronavirüs salgını sırasında komşu bir binanın duvarına yansıtılan Loving Vincent filmini 23 Nisan 2020’de Berlin’in Kreuzberg bölgesindeki balkonlarından izliyor. Almanya’nın başkenti, dünyanın en popüler sinema kentlerinden biridir. Ancak koronavirüs pandemisi nedeniyle kapalı olan sinema salonları olan ‘Window Flicks Kültürel Projesi’, kentsel tuvallere film yansıtarak ve kapı kapı dolaşıp patlamış mısır dağıtarak, evde sıkışan sakinlere film akşamları getiriyor.
Window Flicks’ten Olaf Karkhoff, 23 Nisan 2020’de Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bir binanın duvarında Sevgi dolu Vincent filmini projelendirmeye hazırlanıyor.
Knalle Popcorn personeli, 23 Nisan 2020’de Berlin’de bir binanın duvarına yansıtılan Sevgi dolu Vincent filmini izleyecek sakinlere ikramlar dağıtmaya hazırlanıyor.
Window Flicks’ten Tek Chung ( solda ) ve Nikos Perimenis, 23 Nisan 2020’de Berlin’in Kreuzberg bölgesinde Sevgi dolu Vincent filmini yansıtmak için ses ve video ekipmanı kurdu.
Knalle Popcorn’dan bir personel, 23 Nisan 2020’de Berlin’de Sevgi dolu Vincent’ı izleyecek sakinlere patlamış mısır dağıtıyor.
Kreuzberg bölgesi sakinleri filmi 23 Nisan 2020’de ön bahçelerinden izliyor.
Bogotá, Kolombiya’da, Cine Colombia şirketi, bir parkta dev bir ekranda bir film yansıtıyor, böylece dairelerinde karantinaya alınan insanlar 23 Nisan 2020’de salgının ortasında evden bir film izleyebiliyor.
Karantinaya alınan insanlar 23 Nisan 2020’de Bogotá’daki apartman balkonlarından bir film izliyor.
Site sakinleri, 22 Nisan 2020’de Bogotá’da bir sokağa çıkma yasağı sırasında dairelerinden bir film izlerken, bir kadın da köpeğiyle birlikte izlemeyi tercih ediyor.
İnsanlar, 22 Nisan 2020’de Bogotá’daki dairelerinin balkonundan sokakta gösterilen bir filmi izliyorlar.
Bogotá’daki site sakinleri, sokağa çıkma yasağı sırasında balkonlarından bir film izlemeden önce cep telefonlarının ışıklarını yakarak birbirlerini selamlıyorlar.
İnsanlar caddede, 24 Nisan 2020’de Fransa, Paris’te sokağa çıkma yasağı devam ederken, La Clef tarihi sinemasını destekleyen Association Ev Sineması üyeleri tarafından bir apartmanın duvarına yansıtılan 1955 Yıldızsız Adam filmini izliyor.
Christine Davenier, 24 Nisan 2020’de Paris’te yakındaki bir apartmanın duvarına yansıtılan Yıldızsız Adam’ı izliyor.
24 Nisan 2020’de Paris’te Bir Yıldız Olmayan Adam’ın gösterisini izlemek için insanlar sokakta duruyor.
İnsanlar, Ev Sineması Derneği tarafından 24 Nisan 2020’de Paris sokaktan gösterilen filmi izliyor.
Karantinadaki insanlar, 17 Nisan 2020’de Rio de Janeiro, Brezilya’daki coronavirus salgını sırasında Rio de Janeiro belediyesi tarafından düzenlenen ‘Duvardaki Sinema’ projesinin bir parçası olan pencerelerinden dev bir ekranda bir film izliyorlar.
17 Nisan 2020’de Rio de Janeiro’da dev bir ekrana yansıtıldığı için insanlar pencerelerinden izliyorlar.
Karantinadaki insanlar, 17 Nisan 2020’de Rio de Janeiro’daki pencerelerinden bir film izliyorlar.
Rio de Janeiro’da bir kadın kedsiyle birlikte pencereden film izliyor (17 Nisan 2020)
İnsanlar, 17 Nisan 2020’de Rio de Janeiro’daki karantina sırasında filmi daha yakından bir noktadan izliyorlar.

Kaynak: The Atlantic