Dünya

Dünyada Koronavirüs Pandemisinde Son Durum

Türkiye’de ‘Mayıs ayı normalleşme planı’ kapsamında, 11 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla ‘kontrollü sosyal hayata’ geçiş hazırlığı yapılıyor. Ancak milyarlarca insan hâlâ evlerinde tedirgin bir şekilde bu virüs salgını kâbusunun geçmesini bekliyor. Çünkü salgı...

Dünyada Koronavirüs Pandemisinde Son Durum (8 Mayıs 2020)

2019 yılı sonunda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı belirtilen ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınında enfekte olanların sayısı 4 milyona, can kaybı da 300 bine yaklaştı.

Türkiye’de ‘Mayıs ayı normalleşme planı’ kapsamında, 11 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla ‘kontrollü sosyal hayata’ geçiş hazırlığı yapılıyor.

Henüz etkili bir tedavi yöntemi bulunamamışken, aşı çalışmalarında da en erken 1 yıldan önce sonuç alınamayacağı açıklanırken, başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünyada, ekonomik değer kayıplarının daha fazla artmaması için izolasyon kısıtlamaları kaldırılmaya başlandı. ‘Normal hayata’ geri dönüş için hazırlıklar yapılıyor. Bazı ülkelerde okullar ve alışveriş merkezleri, kafe-restoranlar da açılmaya başlandı.

Salgın öncesinde de küresel kriz yaşayan kapitalist ekonomi, insan sağlığından daha ağır basmaya başladı.

Ancak milyarlarca insan hâlâ evlerinde tedirgin bir şekilde bu virüs salgını kâbusunun geçmesini bekliyor. Çünkü salgın henüz geçmiş değil. Vaka ve ölüm sayıları artarak devam ediyor.

4 MİLYONA YAKLAŞTI

187 ülkeyi etkisi altına alan yüzyılın pandemisi koronavirüs salgınında dünya genelinde vaka sayısı 4 milyona, can kaybı da 300 bine yaklaştı. Covid-19’dan iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 300 bini geçti.

1 milyon 300 bine yaklaşan vaka sayısı ile salgının merkezi haline gelen ABD ilk sırada yer alıyor. ABD’de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 2 bin 181 artarak 76 bin 998’e yükseldi. ABD’yi İspanya, İtalya ve İngiltere izliyor.  5’inci sıradaki Rusya’da ise vaka sayısı hızla artarak 200 bine yaklaştı.

Türkiye ise 135.569 toplam vaka ve 3.689 can kaybı ile dünyada 9’uncu sırada yer alıyor.

İşte Johns Hopkins Üniversitesi tarafından hazırlanan ve anlık güncellenen verilerle dünyada koronavirüs pandemisindeki bugünkü son durum:

187 ülkede, 3 milyon 907 bin toplam vaka, 272 bin 578 toplam ölüm
Dünyada en fazla vaka ve ölüm görülen ülkeler
Aylara göre artış seyri
Dünya Koronavirüs Haritası