Akdeniz’de son 35 yılın en şiddetli kışı yaşanıyor

Türkiye’de İstanbul ve güney kıyı kentlerinde olduğu gibi diğer Akdeniz ülkelerinde de son yılların en şiddetli kışı yaşanıyor Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası ve yoğun kar yağışı Balkanlar’dan sonra Akdeniz’e kıyısı bulunan Avru...

Akdeniz’de son 35 yılın en şiddetli kışı yaşanıyor (19 Ocak 2017)

Türkiye’de İstanbul ve güney kıyı kentlerinde olduğu gibi diğer Akdeniz ülkelerinde de son yılların en şiddetli kışı yaşanıyor

Sibirya üzerinden gelen soğuk hava dalgası ve yoğun kar yağışı Balkanlar’dan sonra Akdeniz’e kıyısı bulunan Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerini de etkisi altına aldı.

İspanya’da hava sıcaklığı 35 yıl sonra ilk kez eksi 10 dereceye kadar düştü. Yoğun kar yağışı ülkeyi beyaza bürüdü.

İtalya'nın doğusundaki Gran Sasso dağlık bölgesinde oluşan çığ felaketinde Rigopiano de Farindola Oteli’nden en az 30 kişinin kaybolduğu ve yaşamlarından endişe edildiği bildirildi. Otel, Pescara kentine 45 km uzakta. Çığın meydana geldiği yer İtalya’nın orta kesiminde dağlık bir bölge ve bölge Çarşamba günü 4 depremle sarsılmıştı.Çığın nedeninin deprem olabileceği yorumları yapılıyor.

Cezayir’de yoğun kar ve dondurucu soğuklar nedeniyle ülkenin kuzeyindeki Mediye kentine elektrik verilemiyor.

Akdeniz’de Fransa’ya bağlı turistik Korsika adası da yıllar sonra yoğun kar yağışı ile tanıştı. Kardan yollar kapandı, okullar tatil edildi.

Fas’ın Kazablanka kentinde ise kar şaşkınlığı yerini yollarda kayak keyfine bıraktı.

Uzun yıllar sonra Yunanistan’ın başkenti Atina’da karlar altında, Akropolis

 

(*) Kapak Fotoğrafı: Skopelos Adası, Yunanistan