Dünya

Koronavirüs Salgınında Dünyada Son Durum

Milyarlarca insan evlerinde tedirgin bir şekilde bu virüs salgını kâbusunun geçmesini bekliyor. Yeni tip Koronavirüs'ün dünya çapında etkilediği kişi sayısı 245 bini, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 10 bini aştı. Koronavirüs tanısı konulan 88 bin kişi ise...

Koronavirüs Salgınında Dünyada Son Durum (20 Mart 2020)

KAMİL ERYAZAR

Milyarlarca insan evlerinde tedirgin bir şekilde bu virüs salgını kâbusunun geçmesini bekliyor.

Yeni tip Koronavirüs’ün dünya çapında etkilediği kişi sayısı 245 bini, virüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı ise 10 bini aştı. Koronavirüs tanısı konulan 88 bin kişi ise uygulanan tedavilere yanıt vererek kurtarıldı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi’ olarak ilan ettiği salgının merkezini Avrupa ilan etmesinin ardından birçok Avrupa ülkesinde sokağa çıkmak sınırlandırıldı, eczaneler ve gıda maddesi satan marketler dışında tüm işyerleri kapatıldı, hayat durma noktasına geldi. Hükümetler peş peşe yeni önlemler ve ekonomik destek paketlerini açıklıyorlar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gece Twitter hesabından Türkiye’deki son durumu açıkladı: Bugün 168 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 359’a yükseldi. 85 yaşındaki bir kadın hastanın hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı sayısı da 4’e ulaştı.

İtalya’da yeni tip Koronavirüs’ten (Covid-19) ölenlere bugün 427 kişi daha eklendi. İtalya, Toplam ölü sayısının 3 bin 405’e ulaşmasının ardından en fazla ölümün yaşandığı Çin’i geride bıraktı.

100’den fazla kişinin öldüğü 1000’den fazla vakanın görüldüğü ABD, küresel seyahat uyarısını 4. seviyeye çıkararak vatandaşlarına uluslararası seyahat etmemeleri, yurt dışındakilere de ülkeye dönme çağrısı yaptı. Trump, hidroksiklorokin adlı ilacın FDA tarafından onaylandığını ve ilacın reçete için hazır olacağını açıkladı.

Britanya’da Corona virüsü nedeniyle son 24 saatte 29 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 137’ye yükseldi. Başbakan Boris Johnson, virüs ile ilgili düzenlediği günlük basın toplantısında, toplumun hep birlikte gerekli adımları atması halinde, 12 haftada “işlerin yoluna girebileceğini” söyledi.

İngiltere’de hükümet, koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesine karar verdi. Londra Ulaşım İdaresinden yapılan açıklamaya göre 40 metro istasyonu kapatılacak. Metroların yanı sıra, otobüs, tren ve tramvay hatlarında da seferler azaltılacak. Öte yandan Sky News kanalı, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, başkentteki çoğu mağazanın hafta sonu kapatılmasının planlandığını duyurdu.

İspanya’da son 24 saatte Corona virüsünden 209 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 500 yeni vaka tespit edildi. İspanya Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde yüzde 30’luk artışla 767’ye yükseldi. Toplam vaka sayısı ise 17 bin 147 oldu.

Çin’de bugün ilk kez yeni bir vaka tespit edilmedi. Şinhua ajansının haberine göre, Ulusal Sağlık Komisyonu, ülkede dün görülen 34 yeni Covid-19 vakasının yurt dışından gelenlerde görüldüğünü açıkladı. Yetkililer ayrıca, dün itibariyle ülkedeki ”ithal vaka” sayısının da 189’a ulaştığını bildirdi.

Orta Amerika ülkesi Kosta Rika’da yeni tip koronavirüs nedeniyle 87 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti.

İsrail yönetimi, koronavirüs nedeniyle yabancıların ülkeye alınmayacağını duyurdu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında vatandaşlarının ikinci bir emre kadar ülke dışına çıkmasını yasakladı.

19 Mart 2020 itibarıyla ülkelere göre Koronavirüs kaynaklı ölüm sayıları ise aşağıda sıralanmıştır:

İtalya: 3405

Çin: 3245

İran: 1284

İspanya: 830

Fransa: 372

ABD: 171

İngiltere: 144

Güney Kore: 91

Hollanda: 77

Almanya: 44

İsviçre: 33

Japonya: 32

Endonezya: 25

Belçika: 21

Filipinler: 17

San Marino: 14

 Irak: 12

İsveç: 11

Kanada: 9

Norveç: 7

Türkiye: 4