Yaşam

Babil Kralı Nabonidus’a ait dünyanın ilk ‘ayrılık mektubu’ ortaya çıktı!

Nasıl ki insanın yeryüzünde var olduğu günden beri aşk varsa, aşk ihaneti ve ‘ayrılığın’ tarihi de insanlığın tarihi kadar eski. M.Ö. 6’inci yüzyıla ait dünyanın ilk ‘ayrılık mektubu’ ortaya çıktı....

Babil Kralı Nabonidus’a ait dünyanın ilk ‘ayrılık mektubu’ ortaya çıktı! (2 Nisan 2019)

Nasıl ki insanın yeryüzünde var olduğu günden beri aşk varsa, aşk ihaneti ve ‘ayrılığın’ tarihi de insanlığın tarihi kadar eski. M.Ö. 6’inci yüzyıla ait dünyanın ilk ‘ayrılık mektubu’ ortaya çıktı.

Liberty Üniversitesi’nden arkeologlar, Babil Kralı Nabonidus’un, M.Ö. 6. yüzyılda yazdığı, dünyanın ilk ayrılık mektubunu keşfetti.

Araştırmacılar, şimdiye keşfedilen ilk ayrılık mektubunun Babil Kralı Nabonidus’a ait olduğunu açıkladı.

M.Ö. 6. yüzyıla ait olan mektup niteliğindeki tabletin geçen yıl Irak’ın güneyinde keşfedildiği belirtildi.

Kral Nabonidus’un cariyesinden ihanet nedeniyle ayrıldığı görülen mektupta, Kralın cariyesinin ihanetinden ötürü ‘mahvolduğunu’ söylüyor ve eşyalarını geri alması için ay sonuna kadar süre veriyor.

Nabonidus’un cariyesine yazdığı haberde şu ifadeler yer alıyor:

“Çocukluk arkadaşım Nisaba ile görüştüğünün haberi, Yukarı Fırat’tan bana ulaştı. En sevdiğim cariyelerimden biri olduğun için bu ihanetle mahvoldum.

Keten şal ve sandaletlerini almak için ayın sonuna kadar vaktin var, yoksa onları ay tanrısının tapınağına bağışlayacağım.”

TÜRK HABER SİTELERİ YİNE FENA TROLLENDİ!

1 Nisan Şaka Günü’nde Hyperallergic sitesinde yayınlanan ve haberde yer alan bilgilerle isimler gerçek olmayıp, espri niteliği taşıyan bu haberi, Sputnik News Türkiye bir “dipnot” ile birlikte yayınladı.

Kaynak gösterme zahmetine bile girmeden, “kopyala-yapıştır” yöntemi ile çalışan pek çok haber sitesi de, en alttaki nota dikkat etmeden haberi “gerçekmiş” gibi sayfalarına taşıdılar.