Mısır’da 3800 yıllık yapının duvarlarında gemi resimleri bulundu

Mısır'ın Abidos kentinde bir yapıda 120 antik Mısır gemisinin görüntülerinin yer aldığı bir duvar keşfedildi. MÖ 1878-1839 yılları arasında hüküm süren 3. Senusret'in mezarının yakınlarındaki yapının 3800 yaşında olduğu belirtildi. Liv...

Mısır’da 3800 yıllık yapının duvarlarında gemi resimleri bulundu (2 Kasım 2016)

Mısır'ın Abidos kentinde bir yapıda 120 antik Mısır gemisinin görüntülerinin yer aldığı bir duvar keşfedildi. MÖ 1878-1839 yılları arasında hüküm süren 3. Senusret'in mezarının yakınlarındaki yapının 3800 yaşında olduğu belirtildi.

Livescience sitesinin aktardığına göre, arkeologlar tarafından yürütülen bir araştırmada, Abidos kentindeki 3. Sensuret'in mezarının yakınlarında 3800 yaşındaki bir yapı keşfedildi. Yapının girişindeki duvarda ise 120 antik Mısır gemisinin resimlerine rastlandı.

Üniversitedeki Penn Müzesi'nin kuratörü ve araştırmanın lideri Josef Wegner, Uluslararası Denizcilik Arkeolojisi Dergisi'nde kaleme aldığı makalesinde resimlerin ahşap bir gemiye benzediğini ifade etti. Wegner makalesinde "Abidos'ta inşa edilebilmiş olan ahşap geminin yalnızca sayılı kalıntısı var. 21×4 metre boyutlara sahip duvardaki en büyük resimler yaklaşık 1.5 metre, en küçüğü ise 10 santim uzunluğunda" ifadelerini kullandı. Wegner, duvarda ayrıca ceylan, inek ve çiçek resimlerinin olduğunu belirtirken, yapının yakınlarında ayrıca 145 çömlek bulduklarını kaydetti.

Keşif, birçok sırrı beraberinde getirdi

Bu arada yapılan bu keşifler, arkeologları çok sayıda sırla baş başa bıraktı. ‘Tablonun' neden ya da kim tarafından yapıldığının bilinmediğini belirten Wegner, çizimlerin kısa bir sürede yapıldığını düşündüklerini yazdı. Makaleye göre, arkeologlar ayrıca toplu halde bulunan çömleklerin neden orada olduğu konusunda da kararsız kalırken, bu çömleklerin bir cenaze törenine katılanların bir şeyler döktükleri çömlekler olabileceğini düşünüyor. Wegner, "Bu kaplar muhtemelen su dökmek için kullanılıyordu ve bu giriş de teknenin büyülü bir şekilde yüzmesi için kullanılan bir noktaydı" ifadelerini kullandı.