Hayatını İnsanlık Tarihine Adadı, İnsanlık Dışı Bir Yöntemle Katledildi

IŞİD, Suriye'nin 2 bin yıllık antik kenti Palmira'da, hayatının 50 yılını, insanlığın kültürel tarihini araştırmaya adayan 82 yaşındaki Prof. Dr. Halid Esad'ı vahşice katletti Tam 82 yaşındaydı. Çoğu kişinin ununu eleyip, eleğini duvara astığı,...

Hayatını İnsanlık Tarihine Adadı, İnsanlık Dışı Bir Yöntemle Katledildi (20 Ağustos 2015)

IŞİD, Suriye'nin 2 bin yıllık antik kenti Palmira'da, hayatının 50 yılını, insanlığın kültürel tarihini araştırmaya adayan 82 yaşındaki Prof. Dr. Halid Esad'ı vahşice katletti

Tam 82 yaşındaydı. Çoğu kişinin ununu eleyip, eleğini duvara astığı, dünyadan elini eteğini çektiği emeklilik yaşlarındaydı. Ama hâlâ hiç durmaksızın çalışıyordu. 50 yıldan fazladır Palmira’da (Palmyra) araştırma yapan arkeoloji ekiplerinin başında bulunuyordu.

Bölge IŞİD’in eline geçince, oğlunun Palmira’yı terk etmesi önerisini reddetti. ‘Ölürüm, bırakamam’ dedi: “IŞİD, benim gibi yaşlı bir adama da bir şey yapmaz herhalde.” Ölümü göze alabilecek kadar işine, mesleğine düşkün, sorumluluk bilincini her şeyin üstünde tutan bir bilim insanıydı.

4. yüzyıldan kalma Antik Roma Dönemi eserlerine sahip Suriye’nin Palmira (Tedmur) kentinin kontrolünü Mayıs ayında ele geçiren IŞİD, burada incelemeler yapan arkeolog Prof. Dr. Halid Esad’ı (Khaled el-Asaad) öldürdü. Kentte 50 yıldan fazladır araştırma yapan 82 yaşındaki Esad, arkeoloji ekibinin başında bulunuyordu.

Reuters haber ajansına konuşan, Suriye’de tarihi eserlerden sorumlu birimin başındaki isim Mamun Abdülkerim, Esad’ın bir aydan fazladır IŞİD’in elinde rehin tutulduğunu ve sorgulandığını söyledi. Abdülkerim, “Tarihe ve bu kente büyük hizmet etmiş bir bilim insanının başının kesilip, antik kentin orta yerindeki kadim sütunlara asılmasını aklım almıyor” dedi.

PALMİRA’YA İLİŞKİN ULUSLARARASI ÇOK SAYIDA MAKALESİ YAYINLANMIŞTI

50 yılı aşkın süredir Palmira’da çalışan arkeolog Halid Esad’ın, antik kente dair çok sayıda da eseri bulunuyordu.

UNESCO dünya mirası listesinde de yer alan Palmira’da ABD’li, Fransız, Alman ve İsviçreli arkeologlarla da ortak projeler yürüten Esad’ın, uluslararası akademik dergilerde de makaleleri yayımlanmıştı.

Batılı meslektaşlarıyla Palmira’da onlarca kazı yapan 82 yaşındaki arkeoloğun uluslararası bilim dergilerinde Palmira üzerine yayınlanmış çok sayıda makalesi vardı.

2 BİN YILLIK KALINTILAR

Roma İmparatorluğu Dönemi’nde İpek Yolu üzerinde bulunan kentin tarihi 2 bin yıldan da geriye gidiyor. Orta Doğu'nun ilk kadın Kraliçesi Zenobia'nın hükmettiği Palmira İmparatorluğu’nun başkentiydi. İçerisinde Bel Tapınağı ve Romalıların mezarları da bulunan antik kent, mimarisi ile tarihe ışık tutuyor.

IŞİD’in Mayıs ayında şehre girmesinden önce Suriyeli yetkililer çok sayıda antik eseri şehirden kaçırmayı başarabildi. UNESCO Dünya Mirası kapsamındaki eserlere, tarihi eserleri yok etmesiyle bilinen IŞİD tarafından zarar verilmesinden endişe ediliyor.

IŞİD, Haziran ayında yayınladığı bir propaganda videosunda tarihi kentteki iki türbeyi havaya uçurduklarını göstermişti.

BM’E ACİL ÇAĞRI

Türkiye Arkeologlar Derneği bir bildiri yayınlayarak katliamı kınadı ve Birleşmiş Milletler’i acil olarak göreve çağırdı. Yayınlanan bildiride, bölgenin dünya insanlık tarihi ve kültürel mirası açısından önemine değinilerek kısaca şu görüşlere yer verildi:

“Dünya uygarlığının beşiği olarak kabul edilen Mezopotamya topraklarında, bütün dünyanın gözü önünde son yılların en büyük kültürel miras katliamı yapılıyor. Dünyanın ortak kültür mirasına ait Irak ve Suriye’de müzeler, ören yerleri, balyoz, buldozer ve bombalarla yok ediliyor. Savaşlarda koruma altına alınması gereken müzeler, ören yerleri ve kütüphaneler, terör örgütü İŞİD tarafından talan ediliyor.

Yazının bulunduğu, tarihin ilk kez yazıldığı, uygarlığın doğup, geliştiği, Mezopotamya coğrafyası, 21. yüzyılda bu kez uygarlığın yok edildiği bölge olarak insanlık tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Maalesef tarihe “Utanç Yılları” olarak anılacak zamanlara şahitlik ediyoruz.

Arkeologlar Derneği olarak insanlığın ortak geçmişini yok etmeye yönelik bu katliamın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”