Teknoloji

Teknoloji devleri, destekledikleri Biden kazanırsa sürpriz bir gol yiyebilirler!

En büyük dört teknoloji şirketi tarafından pazar gücünün suistimal edilmesini detaylandıran rapor gösteriyor ki, Demokrat Başkan Adayı Joe Biden'ın seçimi kazanması durumunda, yeni antitröst kural ve yaptırımların daha sıkı uygulanması teknoloji devlerini zorlayabilir....

Teknoloji devleri, destekledikleri Biden kazanırsa sürpriz bir gol yiyebilirler! (7 Ekim 2020)

En büyük dört teknoloji şirketi tarafından pazar gücünün suistimal edilmesini detaylandıran rapor gösteriyor ki, Demokrat Başkan Adayı Joe Biden’ın seçimi kazanması durumunda, yeni antitröst kural ve yaptırımların daha sıkı uygulanması teknoloji devlerini zorlayabilir.

Antitröst uzmanları ve Kongre yardımcıları, Meclis Yargı Komitesi’nin antitröst panelinden Salı günü yayınlanan 449 sayfalık raporun, Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin hakimiyetini frenlemek için Demokrat Parti’nin bir yol haritası belirlediğini söyledi.

3 Kasım seçimleri hızla yaklaşırken Ocak ayında yemin etmesi planlanan yeni bir Kongre ile, raporun bu yılki tavsiyeleri üzerine eyleme geçilmesi pek olası değil ancak yeni yasal değişiklikler yapılması yakın.

Rapor, Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi’ndeki antitröst alt komitesiyle ilgili Demokratların görüşlerini yansıtıyor. Paneldeki Cumhuriyetçiler ise soruşturma hakkında iki ayrı rapor daha yayınladı.

Washington’da yer alan, tekel gücüne odaklanan bir grup olan American Economic Liberies Project’in Yönetici Müdürü Sarah Miller, “Bu, Demokrat Parti’nin teknoloji platformlarındaki konumunu ve antitröst yasalarının nasıl iyileştirilmesi ve güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.

Bu ayın başlarında Reuters, Amazon da dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerinin maddi yardım ve çeşitli bağlantılarla Biden kampanyasını desteklediklerini bildirmişti.

Biden, daha önce antitröst uygulamasının güçlü olmadığını ve teknoloji firmalarının rekabeti denetleyen federal kurumlardan zorlu bir teftişi hak ettiğini söylemişti. Resmi bir soruşturma olmadan bunu yapmanın erken olacağını söyleyerek büyük teknoloji şirketlerinin dağılması çağrısında bulunmaktan uzak durdu.

House’un Salı günkü raporu, genel olarak şirketlerin içinde bulundukları sektörü hem kontrol etmelerinin hem de o sektörde rekabet etmelerinin yanlış olduğunu belirtti, ancak belirli bir şirket ismi geçirmekten kaçındı. Tekel karşıtı uzmanlar ve kongre yardımcıları, Big Tech‘in ihlallerini detaylandıran raporun Biden’ın konuyla ilgili düşüncesini etkileme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Biden kampanyasından bir sözcü ise henüz bu konu ile ilgili yorum yapmadı.

(Reuters)