Dünya

Bir hayal daha gerçek oluyor: Uzay’a geziler başlıyor

Önceki gün dünya insanlık tarihinde bir ilk daha gerçekleşti. 4 astronot, 27 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştıklarında, NASA da ticari uzay gezilerinin yakında başlayacağını duyurarak, fiyat listesini açıkladı....

Bir hayal daha gerçek oluyor: Uzay’a geziler başlıyor (19 Kasım 2020)

Önceki gün dünya insanlık tarihinde bir ilk daha gerçekleşti. 4 astronot, 27 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaştıklarında, NASA da ticari uzay gezilerinin yakında başlayacağını duyurarak, fiyat listesini açıkladı.

Amerika Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) adına uçuş yapan Elon Musk´ın sahibi olduğu SpaceX´e ait Dragon uzay aracı, 4 astronot yolcusuyla birlikte 27 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlendi.

NASA astronotları Mike Hopkins, Victor Glover ve Shannon Walker ile Japonya Uzay Araştırma Ajansından (JAXA) Soichi Noguchi’yi ISS’te diğer astronotlar karşıladı.

SpaceX Falcon 9 roketi, içinde “Crew-1” adı verilen 4 astronot ile Pazar günü yerel saatle 19.27’de Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Bu yolculuğun öncekilerden farkı ise, SpaceX ve NASA’nın özel bir şirketin sağladığı uzay aracı ile yapılan ilk “operasyonel mürettebatlı uçuşu” olmasıydı. Böylece Elon Musk’ın uzaya gezi için yolcu taşıma hayali de gerçekleşmiş oluyordu.

Uzay İstasyonu’ndan Uzay Hotel’e

Uluslararası Uzay İstasyonu’na inen 4 astronot 6 ay boyunca görev yapacaklar. Daha önceden orada bulunan 3 astronot ile birlikte, Uzay İstasyonu’nda görev yapan personel sayısı da 7 kişi oldu. Ayrıca bu şimdiye kadar uzaydaki en kalabalık astronot grubu da oluyor.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Rusya Federal Uzay Ajansı (Rocosmos), Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Kanada Uzay Ajansı (CSA) ve Japon Uzay Araştırma Ajansının (JAXA) ortak projesi Uluslararası Uzay İstasyonu’nda, daha önce astronot ve kozmonotlardan oluşan 3’erli ekipler halinde 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyordu.

SpaceX Dragon uzay aracı, mayıs ayında ilk kez test amaçlı NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley’i ISS’ye götürmüştü.

Space Hotel – Uzay Oteli (temsili)

NASA UZAY GEZİLERİNİN BAŞLAYACAĞINI DUYURDU

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA),gerçekleştirdiği toplantıda, Uzay seyahatlerinin başlayacağını, günlük ziyaretin 11 bin 250 ile 22 bin 500 dolar arasında gerçekleşeceğini açıkladı.

ABD Uzay ve Havacılık Ajansı (NASA), perşembe günü gerçekleştirdiği toplantıda özel sektör astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gitmesine izin vereceğini ifade etti. Eğitimden geçmiş uzay turistlerinin, resmi isminin ‘özel sektör astronotları programı’ olacağı belirtildi. NASA’nın Finans Direktörü Jeff DeWitt yaptığı açıklamada uzay istasyonundaki potansiyel iş fırsatlarına değinerek “Bu fırsatları daha önce hiç yapmadığımız şekilde pazarlıyoruz” dedi.

NASA Finans Direktörü Jeff DeWit, Uzay turizmi sayesinde oluşturulacak yeni gelir modeliyle birlikte araştırma faaliyetlerini genişleteceklerini belirten yetkililer, potansiyel müşteri kitlesi için çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Günlük Ziyaret 11.250- 22.500 Dolar Arası

NASA, özel sektör için ayrıca ISS’de gerçekleşecek ticari üretim ve pazarlama faaliyetlerine izin vereceğini ifade ederek, ISS için bir fiyat listesi yayınladı. İstasyonun yıllık kaynaklarının (astronotların zamanı ve kargo dahil) yüzde beşini ticari kullanım için ayrılacağı ifade edildi. Uzay ziyaretinin günlük 11 bin 250 ile 22 bin 500 dolar olacağı açıklandı. Ayrıca internet de kullanmak isterseniz 1 GB veri için 50 dolar ödemeniz gerekecek.

Yeni programın ne zaman başlatılacağı konusunda ise bir tarih verilmedi.