Dünya

Trump’ın Covid-19 Tedavisi Gördüğü Hastaneden Görüntüler

Corona virüse yakalanan ABD Başkanı Donald Trump ve Eşi Melania’nın tedavilerinin sürdüğü, Bethesda'daki Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi'nin iç görüntüleri yayınlandı...

Trump’ın Covid-19 Tedavisi Gördüğü Hastaneden Görüntüler (4 Ekim 2020)

Corona virüse yakalanan ABD Başkanı Donald Trump ve Eşi Melania’nın tedavilerinin sürdüğü, Bethesda’daki Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi’nin iç görüntüleri yayınlandı

74 yaşındaki ABD Başkanı Trump’ın durumunun ciddileşmesi üzerine Cuma günü helikopterle kaldırıldığı Walter Reed, ülkenin en büyük askeri tıp merkezidir ve 50 yoğun bakım yatağı dahil 244 hasta yatağına sahiptir.

Trump, yüksek rütbeli askeri ofisler ve kabine üyeleri için ayrılmış altı odadan biri olan Başkanlık Süiti’nde kalıyor.

Beyaz Saray, Başkan Trump’ın Walter Reed’den çalışmaya devam edeceğini söyledi. Bölüm 71’deki Odalardan biri tam da bu amaçla bir masa ile donatılmıştır. 

Başkan Trump’a, Covid-19 için gözlem ve tedavisi için geldiği Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi’nde, ülkenin en iyi doktorlarından bazıları da dahil olmak üzere 7.000 kadar personel hizmet veriyor.

Trump, hastanenin 88 binasından birinin özel bir bölümü olan Başkanlık Süiti’nde kalıyor.

Bölüm 71, güvenli iletişim cihazlarının yanı sıra iyileşme sağlayan liderlerin ziyaretçileri kabul etmeleri için odalarla donatılmıştır.

Bölüm 71 olarak bilinen Başkanlık Süiti, yüksek rütbeli subaylar ve Beyaz Saray kabine üyeleri için ayrılmış altı özel hasta odasından biridir.

Hem başkan George HW Bush’a, hem de Bill Clinton’a doktor olarak hizmet eden ve Beyaz Saray Tıp Birimi’nin direktörü olan Tuğamiral Connie Mariano, süitin ‘başkanın desteğinde kullanılan koruyucu cihazlar ve iletişim teçhizatı ile özel olarak donatıldığını’ yazdı.

Bölüm 71’de ayrıca özel muayene odaları vardır. Hastanede 50 YBÜ yatağı olmak üzere toplam 244 yatak bulunmaktadır.

Beyaz Saray, Trump’ın ‘birkaç günlük’ kalış süresince Başkanlık Süiti’nden ‘çalışacağını’ söyledi, ancak birçok kişi hastanede kalmasının başkanın resmi açıklamalardan çok daha hasta olduğunu gösterdiğini düşünüyor. 

Trump’ın özel doktoru ise her şey yolunda giderse Başkan’ın belki yarın taburcu edilebileceğini de söyledi.

Walter Reed ayrıca Maryland’deki hastanenin yakınında Silver Spring’de bir Araştırma Enstitüsü’ne sahiptir ve burada bilim adamları, Covid-19 gibi bulaşıcı hastalıklar için son teknoloji bir tesiste aşılar ve tedaviler geliştirmektedir.

Trump, Walter Reed Tıp Merkezi’ndeki ‘Başkanlık Süiti’nde kalıyor. Koğuş 71’in yüksek rütbeli subaylar ve kabine üyelerine ayrılmış odalarından biri

Ancak hastanenin karalı bir geçmişi var. 2007 yılında orada tedavi gören çok sayıda askerin ölümüne yol açan ihmal suçlamaları üzerine bir skandala batmış ve tamamen yenilenmesi gerekmişti.

Walter Reed, kendisini “Ulusal Tıp Merkezi” olarak görüyor ve ABD’deki askeri hastanelerin başında geliyor.

7.100 personeli 100 klinik ve uzmanlık alanına yayılmıştır. 

Süitin 2007 tarihli bu fotoğraflarında oturma odası görülüyor. Dekorun güncellenip güncellenmediği bilinmiyor.

Ülkenin liderlerine hizmet verdiği için, hastanede en yüksek ofislerden gelen ziyaretçilere ayrılmış bir kanat bulunmaktadır: Başkan ve Başkan Yardımcısı genellikle Tıbbi Değerlendirme ve Tedavi Birimi’nde (METU) tedavi edilir.

METU güvenli, özel ve genişleyen hastanenin diğer servislerinden ayrıdır. 

Süitteki yemek odası kristal bir avize ile bile aydınlatılıyor, bu da Trump’ın alıştığı lükslerle tedavi edilebileceği anlamına geliyor.

Kristal bir avize ile aydınlatılmış bir yemek odası ve hastane yatağından birkaç adım ötede bir masa ve ziyaretçileri kabul etmek için kanepelerle döşenmiş odalar ve güvenlik teknolojisi ile Trump’ın başkanlık görevlerini yerine getirmeye devam etmesi için donatıldı.

Walter Reed’in Başkan Trump’ın Covid-19’dan kurtarılmasına yardımcı olacak hangi olanakları sahip olduğu ise tam olarak bilinmiyor.

Maryland, Bethesda’daki Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi, 7.100 personele sahiptir ve kendisini ‘Ulusun Tıp Merkezi’ olarak görmektedir. 

Beyaz Saray’a yaklaşık dokuz mil uzaklıkta bulunan hastanede toplam 244 yatak ve 50 yoğun bakım yatağı bulunmaktadır.

Walter Reed ayrıca ‘iki yönlü iletişim cihazları, görsel-işitsel ve kablosuz yetenekler ve yatak başı eğlencesi ile donatılmış 165’ Akıllı Süit’e ​​sahiptir, bunların tümü hastanın erişebildiği duvara monte, çıkarılabilir bir klavye aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

Trump, Beyaz Saray’dan Walter Reed’e helikopterle birkaç mil gitti. Çok yorgun olduğu ve nefes darlığı olduğu söyleniyor ama iyi gidiyor 

Başkanlık Süiti’nin bu yüksek teknolojili odalardan biri olup olmadığı belli değil, ancak Trump tehlikeli, oldukça bulaşıcı bir enfeksiyonla savaşırken tedavi edilmesi kesinlikle faydalı olacaktır.

Washington Post, soruşturması 2007’de endişe verici bir ihmal izini ortaya çıkardıktan sonra tıp merkezlerinin çoğu binaları ve tüm yönetim kadrosu yenilendi.

Nadiren giydiği maskesini takan Başkan Trump, Cuma günü onu Beyaz Saray’dan Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi’ne COVID-19 tedavisi için taşıyan bir helikoptere yürüdü. 

Walter Reed, sınıfının en iyisi cerrahi askeri hastane ve 1985 suikast girişiminden sonra eski Başkan Ronald Reagan’ın hayatını kurtaran tesis olarak parlayan bir üne sahipti.

Fakat daha yakın tarihte Irak ve Afganistan’daki savaşlar sırasında yaralanan ve travma geçiren askerler için bir tür ‘Araf’ haline geldi.

Aynı zamanda, oradaki doktorlar yaralı savaşçıların hayatlarını daha önce hiç görülmemiş oranlarda kurtarıyorlardı.

Bazıları kritik iyileşme döneminden çıktıktan ve teknik olarak taburcu edildikten sonra, ancak yine de hastane yataklarında ve apartman veya otellerde yakındaki kiralık odalarda kalmak için yeterli bakıma ihtiyaç duyuyorlardı.

Walter Reed ABD Askeri Hastanesi

Personel tarafından büyük ölçüde görmezden gelinmiş ve ihmal ve bürokratik tutma kalıplarının doğrudan veya dolaylı sonuçları olarak birçoğu öldü.

Tümgeneral George Weightman, Walter Reed’e nezaret etme görevinden alındı ​​ve 3,500 yeni personel işe alındı.

Bugün, Walter Reed yılda yaklaşık 40.000 yatarak ve ayakta tedavi gören ziyaretçi görüyor.

Silver Spring’deki bağlı araştırma kolu, Ordunun COVID-19 aşıları ve tedavileri için agresif arayışına öncülük ediyor.  

Kaynak: Dailymail