Üç Genci Kurtarmak İçin Nefes Kesen Operasyon Kamerada

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde çıktıkları doğa gezisinde kaybolan 22 yaşındaki 3 yabancı öğrenciye, 3 gün sonra ulaşıldı. Antalya'da kaybolan öğrencilerin kurtarılma görüntüleri saniye saniye kaydedildi. Antalya’nın Kemer il...

Üç Genci Kurtarmak İçin Nefes Kesen Operasyon Kamerada (20 Ocak 2015)

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde çıktıkları doğa gezisinde kaybolan 22 yaşındaki 3 yabancı öğrenciye, 3 gün sonra ulaşıldı. Antalya'da kaybolan öğrencilerin kurtarılma görüntüleri saniye saniye kaydedildi.

Antalya’nın Kemer ilçesinde çıktıkları doğa yürüyüşünde kaybolan ve bugün sabah saatlerinde bulunan 3 turistin İngiliz uyruklu David James Alan Mackie (22) ile Hollanda uyruklu Marje de Grott (22) ve Frisa Ann Antony de Vries (22) Antalya Sahil Güvenlik Hava Grup Komutanlığı ile Antalya İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekiplerinin 45 dakikalık nefes kesen operasyonuyla kurtarıldı.

Kayıp öğrencilerle ilgili sevindirici haber , bu sabah saat 09.50 sıralarında geldi. Aralarında Kemer İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Yasin Berçin ile AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül'ün de bulunduğu polis helikopterinin termal kameraları, öğrencilerin bulunduğu noktayı tespit etti. Hemen ardından öğrencilerle helikopterdekiler arasında görsel temas sağlandı.

UÇURUMUN HEMEN KENARI

Beldibi Kanyonu'nda bir uçurumun üzerindeki kayalık alanda bulunan öğrenciler, tişörtlerini sallayarak görülmelerini sağladı. Bitkin oldukları gözlenen öğrencilere, helikopterden yiyecek atıldı. İlk görsel temasın ardından bölgedeki kara ekiplerine öğrencilerin bulunduğu koordinatlar iletildi. Diğer ekiplere öğrencilerin bulunduğunu bildirmek amacıyla jandarma tarafından havaya birkaç el ateş edildi. Fiziksel temasın sağlanması için ekipler hızla harekete geçti. Öğrencilerin bulunduğu yerin sarp ve uçurum kenarı olması nedeniyle kurtarma operasyonunun helikopterle yapılmasına karar verildi.

TEHLİKE ATLATILDI

3 gencin bulunduğu Sahil Güvenlik Hava Grup Komutalığı ve UMKE ekipleri, vinç ve halat yardımıyla sarp kayalıklarla kaplı alana iniş yaptı. Gençlerden biri ekipleri oturarak biri ayakta bekledi. Rüzgarın şiddetli olması nedeniyle güçlükle iniş yapan ekipler, halata bağladıkları gençle helikoptere çıkartıldı.

Kayalık alanın kenarında bulunan gençlerin yanına güçlükle inen ekip, güvenlik önemlerini aldıktan sonra kemerle bağladığı genci vinç yardımıyla helikoptere çıkardı. Son kurtarma sahnesinde ise ekibin yakalandığı türbülans saniye saniye kaydedildi. Helikoptere sağlıklı şekilde alınan 3 genç, yine birbirlerine sarılırken, kendilerini kurtaran ekipler ile ‘çak’işaret yaptıkları görüldü.

İşte o nefes kesen görüntüler:

İHA – DHA