Antalya’daki G-20 Zirvesi ile İlgili Tüm Bilgiler

  Türkiye’nin son yıllarda ev sahipliği yaptığı en büyük ve önemli uluslararası organizasyonun ayrıntıları Antalya Belek'teki turizm bölgesinde 15-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek, dünyanın en büyük ekonomisine ...

Antalya’daki G-20 Zirvesi ile İlgili Tüm Bilgiler (14 Kasım 2015)

 

Türkiye’nin son yıllarda ev sahipliği yaptığı en büyük ve önemli uluslararası organizasyonun ayrıntıları

Antalya Belek'teki turizm bölgesinde 15-16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek, dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülkenin liderleri ve AB'yi buluşturan 10'uncu zirve toplantısına artık sadece saatler kaldı.

Paris’te önceki akşam 129 kişinin hayatını kaybettiği Fransa tarihinin en büyük terör saldırısından sonra zirvenin stratejik önemi daha da arttı.

Hazırlıklarına aylar öncesinden başlanılan 13 bin kişinin katılacağı bu büyük ve önemli uluslararası organizasyona ilişkin ilginç bilgileri sizler için derledik.

Ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan

Zirve, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek. Erdoğan, G20 kapsamında bütün liderlerle ortak oturumlarda bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirvenin önceki akşamı tüm liderler ve eşleri onuruna bir yemek verecek. 15 Kasım Pazar sabahı ise ABD Başkanı Obama ile ikili bir görüşme gerçekleştirecek. Erdoğan diğer ülke liderleriyle de çeşitli görüşmelerde bulunacak.

Zirve Pazar günü saat 12.00'de gerçekleştirilecek 'Resmi Karşılama Töreni' ile başlayacak. Zirvenin resmi açılışı saat 13.00 te, ev sahibi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Kasım'daki açılış konuşmasıyla başlayacak. G20 üyesi ülkelerin liderleri daha sonra geleneksel aile fotoğrafı çektirecek.

Gündem

Paris’te önceki akşam 7 ayrı noktada eş zamanlı olarak düzenlenen ve “Fransa’nın 11 Eylül’ü” olarak tanımlanan saldırılarda 129 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra zirvenin ana gündem maddesi elbette terör olacak.

Zirvede, küresel ekonomi, diplomasi ve siyasi konular ayrıntılı şekilde ele alınacak. G20 Liderler Zirvesi'nde ekonominin ardından en önemli gündem maddelerinden biri terör ve mülteci sorunları olacak. Bu çerçevede, Suriye'deki iç savaş ve bu ülke kaynaklı mülteci sorunu dünyaya yön veren liderlerin bir araya geldiği toplantıda, kapsamlı olarak ele alınacak.

Hangi ülkeler katılacak?

Antalya'daki zirveye, ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderleri katılacak.

Ev sahibi ülke, özel olarak üye olmayan ülkeleri de zirveye davet edebiliyor. Antalya'da yapılacak zirveye ve diğer G20 faaliyetlerine Azerbaycan da davet edildi.

Öte yandan, daimi davetli olarak İspanya, küresel finans merkezlerinden biri olması nedeniyle Singapur, ASEAN Dönem Başkanı sıfatıyla Malezya, Afrika Birliği Dönem Başkanı sıfatıyla Zimbabwe, NEPAD Dönem Başkanı sıfatıyla Senegal de zirvede bulunacak.

Hangi liderler gelecek?

Paris’teki büyük terör saldırısından sonra zirveye katılamayacağını açıklayan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande yerine Dışişleri Bakanı zirveye katılacak.

Zirve dolayısıyla ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron gibi dünyanın büyük güçlerinin başındaki isimlerin Antalya'ya gelmesi bekleniyor.

338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu'nda 180'in üzerinde sandalye kazanarak tarihi bir zafere imza atan 43 yaşındaki Justin Trudeau da zirve kapsamında Antalya'ya gelecek.

Yüzlerce iş insanı gelecek

Liderler Zirvesi ile eş zamanlı olarak, üye ülkelerin iş dünyasını da bir araya getiren B20 (Business), istihdama yönelik faaliyet gösteren L20 (labour) girişimleri de oturumlar gerçekleştirecek.

Nerede yapılacak?

G20 Liderler Zirvesi, iş adamı Fikret Öztürk'ün sahibi olduğu ve geçen yıl hizmete giren Regnum Carya Golf&Resort Otel'de yapılacak.

Güvenlik önlemleri

G20 Liderler Zirvesi dolayısıyla Belek, "yüksek güvenlikli bölge" ilan edildi. Zirvede gerek Antalya'daki güvenlik birimleri gerekse Emniyet Genel Müdürlüğünce sağlanacak toplam 11 bini polis, kalanı da jandarmadan oluşan 12 bin güvenlik personeli görev yapacak.

Antalya’daki zirve için kentte en üst seviyede güvenlik önlemleri alınmış durumda. G-20 Zirvesi boyunca Antalya'da 1400 trafik 12 bin normal olmak üzere toplam 13 bin 400 polisin görev yapacak. Zirveye katılacak yaklaşık 25 bin kişinin güvenliğini 12 bin polis sağlayacak. Trafik açısından tüm önlemleri alan emniyet ekipleri aksama yaşanmaması için 270 eskort ve 1400 trafik polisi 24 saat aralıksız çalışacak. Zirvenin düzenleneceği Belek 'kırmızı bölge' ilan edildi. Belek’teki otellerin tamamına akreditasyon kartı olanlar dışında başka hiç bir misafir alınmayacak. 10-17 Kasım 2015 tarihleri arasında zirvenin yapılacağı yerde bölgenin tamamı yaka kartı ve kontrollü geçişe tabi olacak. Antalya Havalimanı 1. Dış Hatlar Terminali sadece G-20 zirvesine hizmet vermesi için ayrıldı. Ayrıca zirvenin yapılacağı bölgeye 350 yeni güvenlik kamerası ve yüz tarama sistemi yerleştirildi. Denizden gelebilecek herhangi bir tehdide karşı da Antalya sahillerinde Sahil Güvenlik tekneleri konuşlandırılacak.

Protesto eylemleri yasak!

Antalya Valiliğinden, 9-18 Kasım'da belirlenen alanlarda toplantı, gösteri, yürüyüş, basın açıklaması ve benzeri etkinliklerin yasaklandığı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, bütün heyetler için en az bir sağlık ekibi görevlendirdi; Antalya'daki bir hava ambulansına ilave olarak iki hava ambulansı daha tahsis etti.

Karayolları Genel Müdürlüğü, güzergahın tamamında köprülü kavşaklar, alt ve üst geçitler, yollar ve peyzaj düzenlemeleri gerçekleştirdi.

Bölgede telefon, internet ve elektrik sorunu yaşanmaması için gerekli güçlendirme yapıldı.

Rekor sayıda gazeteci takip edecek

Dışişleri’nin verdiği bilgiye göre zirveye bugüne dek yerli ve yabancı yaklaşık 2500 medya mensubu akredite oldu. Zirveyi izleyecek haberciler için yaklaşık 3000 kişilik bir medya merkezi kuruldu.

Belek'te 15-16 Kasım tarihlerinde düzenlenecek ve Anadolu Ajansı'nın (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu G20 Liderler Zirvesi'nde, bin 600'ü yabancı, 3 bini aşkın basın mensubunun görev yapması bekleniyor.

Zirveyi takip edecek gazetecilerin etkin çalışabilmesi için son teknolojiyle hazırlanan basın merkezinde, "kırmızı", "turkuaz" ve "lacivert" şeklinde isimlendirilen 3 büyük basın odası ile basın toplantılarının yapılacağı 6 oda bulunuyor.

Basın merkezinde gazeteciler için hazırlanan her masada laptop ve yazıcı ile yurt içi, yurt dışı aramaların gerçekleştirilebilmesi için telefonlar yer alıyor.

Bütün bilgilendirmeler, anons yerine, led sistem teknolojisine sahip televizyonlardan gerçekleştiriliyor.

Zirve ve organizasyonla ilgili daha kolay bilgi alınabilmesi için basın mensuplarına yönelik 3 bilgi masası ile her alanda, sorulara yanıt verecek gezici görevliler bulunuyor.

24 saat açık olacak basın merkezinin belli yerlerinde açık büfeler de hizmet veriyor.

Öte yandan, güvenliğin de üst düzeyde alındığı zirvede, gazeteciler basın merkezine her girişlerinde aranıyor.

Obama nerede kalacak ve golf oynayacak mı?

Zirveye katılacak liderlerin ne zaman gelip ayrılacağı, hangi otelde kalacağı gibi konular, güvenlik gerekçesiyle açıklanmıyor. ABD Başkanı Barack Obama'nın Antalya'ya başkanlık uçağı 'Air Force One' ile havalimanına pazar günü gelip, buradan helikopterle zirvenin yapılacağı Belek'teki otele geçmesi bekleniyor.

Obama için zirvenin merkez oteli Regnum Carya'da kurşun geçirmez camları olan lüks bir villa inşa edildi. Deniz kenarındaki bu villanın çevresi de karşı hava savunma sistemleriyle donatıldı. Ancak Obama'nın bu villa yerine Antalya Körfezi'ne demirleyecek ABD donanmasına ait bir savaş gemisinde kalması daha yüksek bir ihtimal.

Başkan Obama savaş gemisinde kalmayı tercih etmesi durumunda Antalya Körfezi'ndeki gemiyle otel arasındaki ulaşımı helikopterle sağlayacak. Obama'nın Pazartesi günü zirve bitiminde Antalya'dan ayrılması bekleniyor. Başkan Obama'nın ekipleri ise Calista Otel'de konaklayacak.

Öte yandan Obama’nın golf oynamaya da zaman ayırması bekleniyor. Bunun Antalya’nın golf turizminin dünyaya tanıtılması açısından çok yararı olacağı da belirtiliyor.

6 bin metrekarelik dev kültür çadırı

G20’ye ev sahipliği yapacak Antalya’da yabancı misafirler için 6 bin metrekarelik alanda 'Kültür Çadırı' kuruldu.

Çadır içerinde Türk kültürü adına her şeyi bulabilmek mümkünken, Başbayan Emine Erdoğan misafirlerine bu çadırda Türk kahvesi ikramında bulunacak. Ayrıca ABD Başkanı Barrack Obama da çadır önünde kurulan alanda golf atışı yapacak. 

Basın mensuplarının zirveyi takip edeceği Kaya Palazzo’da Cumhurbaşkanlığı tarafından 6 bin metrekare alana Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini tanıtan bir çadır kuruldu. Türk kültürünü anlatan ve “Kültür Çadırı” ismi verilen alanda Türk kahvesinden, ipek böceği kozasından ipek üretmeye, telkari gibi Türk el sanatlarından çini süslemelere kadar bir çok kültür ögesi stantlarda sergilenecek. Çadır içerisinde kurulan odacıklar da ise tarihi ve turistik yerlerin kısa tanıtım videoları sürekli yayınlanacak. Ayrıca çadırın bahçesinde de tarihi yerlerin birer minyatürlerine yer verildi.

2 bin üniversiteli genç rehberlik yapacak

Obama, Merkel, Putin gibi liderlerin buluşması, üniversiteliler için de hem bu tarihi zirveye tanıklık etme, hem de cep harçlığı kazanma fırsatı doğurdu. Zirvede Kadriye ve Belek bölgesindeki 46 otelde ülke heyetleri konaklayacak ve tüm otellerde bir organizasyon şirketi aracılığıyla Türkiye'nin birçok üniversitesinden öğrenci ile mezunlardan oluşan yaklaşık 2 bin gence çeşitli görevler verildi.

Zirvede 8 Kasım'dan itibaren otellerde görev yapmaya başlayan öğrenciler ve mezun gençlere, 17 Kasım'a kadar 50 TL'den başlayıp görev ve deneyimine göre 200 TL'ye kadar olmak üzere günlük ücret ödenecek. Görev aldıkları her gün için sigortaları da yaptırılan öğrencilere, konaklama ve ulaşım imkanları da ücretsiz sunuluyor.

Bir sonraki G20 Zirvesi nerede yapılacak?

Antalya'dan önce G20 Liderler Zirvesi 2014’te Avustralya'nın Brisbane kentinde yapılmıştı. Antalya'dan sonraki organizasyona da 2016’da Çin'in Hangzhou kenti ev sahipliği yapacak.

G20 Türkiye Zirvesi kapsamında kaç otel görevlendirildi?

Belek bölgesindeki 46 otelden 30'u zirve bölgesi olarak belirlendi. Buraya sadece akredite olarak girilecek. 16 otelin olduğu bölge G20'nin altındaki iş dünyasından, kadın kuruluşları, STK'lar gibi gruplar gelecek katılımcılara tahsis edildi.

G20 için özel akıllı telefon uygulaması yapıldı

Zirveye özel olarak akıllı telefonlar için 'G20 Antalya Summit' adıyla uygulama geliştirildi. Uygulamada zirvenin programı, ulaşım bilgileri, haritalar ve bölgenin iklimine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Kaynak: AA – DHA – İHA