‘Canlar’,Tropikal Harvey Kasırgası’nda ölmemek için sahiplerinin merhametine sığındılar

İnsanlar sadece kendilerini değil hayvan dostlarını da kurtarma çabasındalar ABD’de, Houston ve Rockport başta olmak üzere Teksas'ın güneydoğusundaki kıyı şehirlerde hayatı durduran Tropikal Harvey Kasırgası ve sel nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etmek...

‘Canlar’,Tropikal Harvey Kasırgası’nda ölmemek için sahiplerinin merhametine sığındılar (30 Ağustos 2017)

İnsanlar sadece kendilerini değil hayvan dostlarını da kurtarma çabasındalar

ABD’de, Houston ve Rockport başta olmak üzere Teksas'ın güneydoğusundaki kıyı şehirlerde hayatı durduran Tropikal Harvey Kasırgası ve sel nedeniyle binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı. Sel sularına kapılmamak için evlerin çatılarına çıkan ve yüksel yerlere tırmanan 6 bin kişi de Ulusal Muhafızlar, Sahil Güvenlik ve diğer Acil Servis görevlileri tarafından kurtarıldılar. Kurtarma ekipleri çağrıların tamamına yanıt verebilmekte zorluk çekiyor.

Bu arada Tropikal Harvey Kasırgası sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı da 30'a yükseldi. Binlerce kişi de yaralandı. Çok sayıda da kayıp kişi olduğu bildiriliyor. Federal Acil Durum Yönetim Kurumu, 450 bin kişinin devlet yardımına ve 30 bin kişinin geçici barınmaya ihtiyaç duyabileceği uyarısında bulundu.

Kasırganın getirdiği şiddetli yağışlar sonucu felaket bölgesine dönen Houston'da arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Teksas'taki 12 bin kişiden oluşan Ulusal Muhafız askerlerinin tamamı, Houston'daki çalışmalara katılıyor. Kentte güvenliğin sağlanabilmesi için gece yarısından sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KORKU VE TEDİRGİNLİKLERİ GÖZLERİNDEN OKUNUYOR!

Felaketten insanlar kadar hayvanlar da etkilendi. Nehirlerin taşması sonucu timsahlar kendilerini kentin yollarında buldular. Hayvan çiftliklerinde çok sayıda büyükbaş ve küçükbaş hayvan da telef oldu.

Zor durumda kalan zavallı evcil hayvanların ise felakette hayatta kalabilmek için sahiplerinin merhametine sığınmaktan başka yapabilecek bir şeyleri yoktu. İnsanlar sadece kendilerini değil birlikte hayvan dostlarını da kurtarabilmek için yoğun çaba harcıyorlar.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, evlerinden olan sevimli hayvanların felaket nedeniyle büyük bir korku yaşadıkları gözleniyor.

Kurtarılan hayvanların, barınak ve sığınma merkezlerinde oluşturulan veteriner kliniklerinde tedavi ve bakımları yapılarak, beslenme gereksinmeleri karşılanıyor.

Bazı evcil hayvanlar ise sahipleri ile birlikte uçaklarla felaket bölgesinden uzaklaşıyor. Normal zamanlarda hayvanların alınmadığı yolcu kabinlerindeki görüntüler Nuh’un Gemisi’ni andırıyor.

İşte bölgede süren şiddetli yağışlarla birlikte yükselmeye devam eden sel sularında boğulmamak için sahiplerinin merhametine sığınan çaresiz sevimli hayvan dostların yürek parçalayan fotoğrafları…