Teknoloji

Sosyal Medyaya Sohbet Robotları Geliyor!

Meta, Facebook ve Instagram’ın kullanıcı sayıları ve etkileşimli geçirilen süreyi arttırmak için yapay zeka destekli sohbet botlarını kullanıma sunmaya hazırlanıyor....

Sosyal Medyaya Sohbet Robotları Geliyor! (8 Ağustos 2023)

KAMİL ERYAZAR

Meta, Facebook ve Instagram’ın kullanıcı sayıları ve etkileşimli geçirilen süreyi arttırmak için yapay zeka destekli sohbet botlarını kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz? Paylaşımlarınıza yeterince yorum ve beğeni alamıyor musunuz? Dertlerinizi paylaşacağınız sırdaş bir arkadaşa mı ihtiyacınız var? Ara sıra halinizi hatırınızı soracak bir ‘kankam’ olsaydı diye mi düşünüyorsunuz? Merak etmeyin çok yakında muradınıza ereceksiniz!

Öngörülmeyen bir şekilde hızla yükselen TikTok‘tan gelen zorlu rekabet karşısında durağan bir sürece giren Meta, kullanıcı katılımını arttırmak için yeni çözüm arayışlarına yöneldi.

Financial Times ve The Verge’de yer alan haberlere göre Meta, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda kullanıcı etkileşimini artırmayı amaçlayan farklı kişiliklere sahip bir dizi yapay zeka destekli sohbet robotu geliştiriyor. Meta personeli tarafından “personas” olarak adlandırılan sohbet botları, insan benzeri konuşmaları taklit edecek ve Abraham Lincoln ya da sörfçü benzeri bir seyahat danışmanı gibi çeşitli karakter biçimlerini alabilecekler.

Meta’nın Facebook, Instagram, WhatsApp gibi platformlarına sohbet botları getirme hamlesi, TikTok gibi sosyal medya platformlarından artan rekabetin yanı sıra yapay zeka teknolojisine olan ilginin de arttığı bir döneme denk geliyor. Meta, yaklaşan sohbet botlarına güç sağlayabilecek yeni bir büyük dil modeli olan Llama 2‘nin ticari kullanım için piyasaya sürülmesi de dahil olmak üzere yakın zamanda üretken yapay zekaya büyük yatırımlar yaptı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, yakın zamanda yapılan bir finans-yatırım görüşmesinde, şirketin yapay zeka temsilcilerinin asistan ve koç olarak hareket ederek; kullanıcılar, işletmeler ve içerik oluşturucular arasındaki etkileşimleri kolaylaştıracağını öngördüğünden bahsetti. Ayrıca, müşteri hizmetleri için yapay zeka temsilcilerinin ve personel için yapay zeka destekli dahili bir üretkenlik asistanının geliştirilmesine de işaret etti.

Yapay Zeka Destekli Kişisel Sohbet Robotları Ne Getirir, Ne Götürür?

Zuckerberg, “Yapay zekanın, uygulamalarımızda insanların bağlantı kurmasına ve kendilerini ifade etmesine yardımcı olabileceği pek çok yol, içerik paylaşmayı daha kolay ve daha eğlenceli hale getiren yaratıcı araçlar, asistan, koç gibi davranan ya da işletmeler ve yaratıcılarla etkileşimde bulunmanıza yardımcı olan temsilciler ve daha fazlasını hayal edebilirsiniz” dedi.

Ancak Financial Times, bazı uzmanların planlarla ilgili endişelerini dile getirdiğini söylüyor. Yapay zeka etik danışmanı ve Pittsburgh Üniversitesi’ndeki Collaborative AI Responsibility Lab’in kurucu ortağı Ravit Dotan, chatbot’larla etkileşimin kullanıcılar için kişisel gizlilik tehlikesi oluşturabileceği konusunda uyarıyor: “Kullanıcılar bir chatbot ile etkileşime geçtiğinde, verilerinin çok daha fazlasını şirkete ifşa ediyor, böylece şirket bu verilerle istedikleri her şeyi yapabilir” dedi.

Gizlilik bir yana, sosyal medya bağımlılığıyla ilgili endişeler de geçmişte Facebook’u eleştirenler arasında yaygındı ve simüle edilmiş insanları sosyal ağlara dahil etmek, bazı insanların bunları kullanmayı bırakmasını zorlaştırabilir – her ne kadar asıl sorun bu olsa da.

Aslında Meta, AI destekli chatbot’ları deneyen ilk sosyal medya şirketi değil. Şubat ayında Snap, yanlış ya da potansiyel olarak tehlikeli bilgileri bir araya getirme eğilimi hakkındaki kabullere karşın, eğlenceli bir konuşmacı ve büyük olasılıkla seyahat ya da ürün önerileri için bir danışman olarak hizmet etmek üzere tasarlanmış bir “My AI” (Yapay Zekam) sohbet robotunu duyurdu.

Sosyal medyanın ötesinde, Character.AI gibi sitelerdeki sohbet robotlarının bazı insanlar arasında bir eğlence biçimi olarak popüler olduğu da biliniyor.

Bu risklere rağmen Meta, yapay kişiliklerinin bir arama aracı işlevi görmenin ve öneriler sunmanın yanı sıra platformlarında eğlenceli ve etkileşimli bir unsur sağlayabileceğini düşünüyor.

Şirket, bunları Eylül ayı başlarında kullanıma sunmayı planlıyor.

SNAPCHAT, Yeni Yapay Zeka Konuşma Botu ile Sanrılara Karşı Uyarıyor: “Şimdiden Özür Dilerim!”

Snapchat, Artırılmış Gerçeklik (AR) projesi kapsamında geliştirilen OpenAI‘nin ChatGPT tarzı teknolojisiyle desteklenen ” My AI ” adlı yapay zeka destekli deneysel bir sohbet robotunu geçen Şubat ayında duyurmuştu. “Yapay Zekam”, Snapchat+ aboneleri için ayda 3,99 ABD Doları karşılığında satışa ve kullanıma sunuldu.

Kullanıcılar, yapay zeka botuna özel bir ad vererek kişiselleştirebiliyor. AI modeliyle yapılan görüşmeler, bir insanla yapılan normal sohbete benzer bir arayüzde gerçekleşiyor. Snap CEO’su Evan Spiegel, The Verge’ye “Büyük fikir, her gün arkadaşlarımız ve ailemizle konuşmanın yanı sıra, AI ile de her gün konuşacağız” dedi.

Ancak GPT destekli kuzenleri ChatGPT ve Bing Chat gibi Snap da, My AI’ın bir AI modeli tarafından üretilen beklenmedik yanlışlıklar olan “halüsinasyonlara” eğilimli olduğunu söylüyor. Bu noktada Snap, My AI duyuru gönderisinde oldukça uzun bir sorumluluk reddi beyanı içeriyor:

“Yapay zeka destekli tüm sohbet robotlarında olduğu gibi, My AI halüsinasyona eğilimlidir ve hemen hemen her şeyi söylemesi için kandırılabilir. Lütfen birçok eksikliğinin farkında olun. My AI ile yapılan tüm konuşmalar, ürün deneyiminin geliştirilmesi için saklanacaktır. Lütfen My AI ile herhangi bir sır paylaşmayın ve tavsiye için ona güvenmeyin.”

En Büyük Çekince Halüsinasyon

Makine öğrenimi araştırmacıları arasında “halüsinasyon”, bir yapay zeka modelinin eğitim veri setinde yer almayan bir konu veya durum hakkında yanlış çıkarımlarda bulunmasını açıklayan bir terimdir. Var olmayan akademik makaleler ve yanlış biyografiler gibi inandırıcı görünen yalanları kolayca uydurabilen ChatGPT gibi mevcut büyük dil modellerinin iyi bilinen bir dezavantajıdır.

Gerçek gibi görünen ancak kişinin kendi zihni tarafından oluşturulduğu için sadece kendisinin duyabildiği, görebildiği, dokunabildiği ve koklayabildiği, gerçek olmayan ancak ‘var sanılan’ duyuların algılanmasına yol açabileceğinden çekinilmektedir.

Snap’in My AI’ın bir şeyler uydurma eğilimi hakkındaki güçlü reddine rağmen, firma yeni Snapchat botunun Snapchat uygulamasındaki kendi sekmesinde arkadaşlarla yapılan konuşmaların üzerine sabitleneceğini ve “en yakın arkadaşınız için doğum günü hediyesi fikirleri önereceğini, bir yürüyüş gezisi planlayacağını” söylüyor. Uzun bir hafta sonu için, akşam yemeği için bir tarif önerin, hatta cheddar takıntılı dostunuz için peynir hakkında bir haiku yazın.”

Henüz Yaygın Kullanıma Hazır Değiller!

Bu arada Snap, “tavsiye için güvenilemeyen” aynı robotun nasıl “uzun bir hafta sonu için doğru ve güvenli bir yürüyüş gezisi” planlayabileceği konusunda çelişkiye de düşüyor. Üretken yapay zekanın hızla piyasaya sürülmesini eleştirenler, bu tür bir uyumsuzluğu ele alarak, bu sohbet robotlarının, özellikle referans olarak sunulduğunda yaygın kullanıma hazır olmadığını gösteriyor.

İnsanlar, ChatGPT ve Bing Chat‘in geçici çözümlerini atlatmaya çalışan bir oyun haline getirirken, Snap’in GPT modelini seks, küfür, şiddet ya da siyasi görüşleri tartışmayacak şekilde eğittiği bildirildi. Bu kısıtlamalar, daha önce Bing Chat’te gördüğümüz dengesiz davranışlardan kaçınmak için özellikle gerekli olabilir.

“Yapay Zekam”ın altında güçlü bir şey olabilir: OpenAI’nin yeni nesil büyük dil modeli. The Verge’ye göre Snap, OpenAI’nin bu ayın başlarında sessizce kullanıma sunduğu ” Foundry ” adlı yeni bir OpenAI işletme planını kullanıyor. Şirketlere OpenAI’nin GPT-3.5 ve “DV” modellerine özel bulut erişimi sağlıyor. Birkaç AI uzmanı, “DV”nin GPT-3’ün devamı olduğu söylenen yüksek güçlü GPT-4’e eşdeğer olabileceğini tahmin etti.

Diğer bir deyişle, Snap’in haber bülteninde bahsedilen “halüsinasyonlar”, ChatGPT’den daha hızlı gelebilir ve daha ayrıntılı olabilir. Diğer GPT modellerinin son derece inandırıcı doğası göz önüne alındığında, uyarılara rağmen insanlar da buna inanabilir.

Önümüzdeki aylarda GPT destekli yeni ticari hizmetler çevrimiçi hale gelirken halüsinasyonel davranışların da izlenmesi gerekiyor.