Medya

İngiltere’de seçim gecesi 700 haber, yapay zeka tarafından yazıldı

İngiltere’deki genel seçimlerde sürpriz başarısı ile Boris Johnson kadar yapay zeka da tarihe geçti. BBC, seçim gecesi yayınlanan yaklaşık 700 haberin yapay zeka tarafından yazıldığını açıkladı. Böylelikle ilk kez bir seçimde sandık çıkış sonuçları, yapay zeka tarafın...

İngiltere’de seçim gecesi 700 haber, yapay zeka tarafından yazıldı (19 Aralık 2019)

İngiltere’deki genel seçimlerde sürpriz başarısı ile Boris Johnson kadar yapay zeka da tarihe geçti. BBC, seçim gecesi yayınlanan yaklaşık 700 haberin yapay zeka tarafından yazıldığını açıkladı. Böylelikle ilk kez bir seçimde sandık çıkış sonuçları, yapay zeka tarafından haberleştirilerek servis edilmiş oldu.

Muhafazakarlar için tarihi bir galibiyetle sonuçlanan İngiltere’deki genel seçimler, gazetecilik ve teknoloji açısından da tarihe geçti.

İngiltere kamu yayın kuruluşu BBC, genel seçimlerde sonuçların açıklandığı her bölge için, bilgisayar tarafından yazılan ayrı bir haber yayınladıklarını açıkladı. Yapay zekanın İngilizce ve Galce olarak yazdığı haberler, yayımlanmadan önce bir editör tarafından kontrol edildi.

Yaklaşık 700 haberde, hangi bölgede kimin önde olduğu ve sandıkların ne kadarının açıldığı gibi bilgilere yer verildi. Geçmiş dönemlerdeki oy oranlarıyla da karşılaştırıldı.

Proje yetkilileri, fazla veri akışı nedeniyle bu haberlerin insanlar tarafından yazılmasının olanaksız olduğunu belirttiler.

Uzmanlar ise sistemin insanların yerini alması için değil haber akışının zenginleştirilmesi için tasarlandığı söylüyor.

Uzmanların öne sürdükleri gerekçe ise, bilgisayarın sadece sayısal veriler üzerinden haber yazabiliyor olması.

Yapay zeka 2014’ten beri dünya çapında özellikle spor ve ekonomi verilerinin haberleştirilmesinde kullanılıyor. 

Araştırmacılar, yapay zekanın şimdilik yorum ya da değerlendirme yapamadığının da altını çiziyorlar.

Uzmanlar, ‘insan yaratıcılığının’ henüz robotlar tarafından taklit edilemediğine de vurgu yapıyor.