ABD’de Seçimler Neden Hafta Sonu Değil de Salı Günü Yapılıyor?

Tüm dünyanın sonucunu merakla beklediği ABD seçimleri yarın yapılacak. Bu arada, ülkedeki 34 eyalet ile başkent Washington’da 27 milyondan fazla seçmen 6 Kasım’ı beklemeden oylarını kullandı. Bütün dünya ABD’deki seçimlere odaklanmışken, seçimin neden hafta sonu y...

ABD’de Seçimler Neden Hafta Sonu Değil de Salı Günü Yapılıyor? (5 Kasım 2012)

Tüm dünyanın sonucunu merakla beklediği ABD seçimleri yarın yapılacak. Bu arada, ülkedeki 34 eyalet ile başkent Washington’da 27 milyondan fazla seçmen 6 Kasım’ı beklemeden oylarını kullandı. Bütün dünya ABD’deki seçimlere odaklanmışken, seçimin neden hafta sonu yapılmadığı da ayrı bir merak konusunu oluşturuyor.

ABD’de başkanlık genel seçimleri her dört yılda bir kasım ayının ilk pazartesi gününden sonraki salı yapılıyor. Seçimin salı günü yapılması ise 1800’lü yılların ortalarına dayanıyor. O yıllarda California, Florida ve Teksas gibi bazı eyaletler henüz kurulmamışken ABD Kongresi’nin bir seçim günü belirlemesi gerekiyordu.

Kentlerden uzak bölgelerde tarımla uğraşan Amerikalıların atla kent merkezlerine gidip oy kullanıp geri dönmeleri 3 günü bulabiliyordu. Hafta sonu ise dini görevlerini yerine getirenler düşünüldüğünde geriye sadece salı ya da çarşamba günü alternatifleri kalıyordu. Çarşamba günleri pazar kurulduğundan salı gününde karar kılındı.