İş Dünyası

Pandemi iş yaşamını değiştirdi: ‘Evden çalışma’ kalıcı hale geliyor

ABD’de Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesi ve çalışanların iş başı yapmasına yönelik çağrılara karşın, dev teknoloji şirketleri evden çalışmayı kalıcı hale getirmeye başladılar. ...

Pandemi iş yaşamını değiştirdi: ‘Evden çalışma’ kalıcı hale geliyor (13 Ekim 2020)

ABD’de Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesi ve çalışanların iş başı yapmasına yönelik çağrılara karşın, dev teknoloji şirketleri evden çalışmayı kalıcı hale getirmeye başladılar.

Teknoloji şirketi Microsoft yeni çalışma planını paylaştı. ABD’deki ofisleri yeniden açıldığında uygulamaya konulacak plana göre, çalışanlar yeni dönemde haftalık toplam çalışma saatlerinin yüzde 50’sinin altında kalan bir süre boyunca evden çalışabilecek.

ABD merkezli teknoloji şirketi Microsoft, ABD’deki ofislerini yeniden açtığında uygulayacağı hibrit çalışma planına göre, şirketin çalışanları yeni dönemde haftalık toplam çalışma saatlerinin yüzde 50’sinin altında kalan bir süre boyunca evden çalışabilecek.

Sürekli evden çalışmak isteyenlerin ise yöneticilerinden onay alması gerekecek.

Diğer şirketler de aynı yolda

ABD merkezli sosyal medya platformu Twitter da geçtiğimiz aylarda şirket çalışanlarının isterlerse “sonsuza dek” evden çalışabileceklerini açıklamıştı.

Google ve Facebook gibi sektörün önde gelen teknoloji firmaları ise yaptıkları açıklamalarda çalışanlarının Haziran 2021’den önce ofise dönmeyeceğini duyurmuştu.

Her iki şirket de, çalışanlarının arasında düzenledikleri anket sonucu, ofise hemen dönmek isteyenlerin oranının yüzde 5’te kaldığını, yüzde 15’inin ise en erken Ekim ayında işbaşı yapabileceklerini söylediklerini belirtmişlerdi. Ancak salgının önlenmesinde başarılı olunamayınca ve aşı çalışmaları da gecikince Ekim ayında ofise dönebileceklerini söyleyenler de bu karalarını en erken yeni yıla ertelediler.

Facebook, salgının ardından çalışanlarını evden çalışmaya gönderen ilk teknoloji şirketlerinden biri olmuştu. Google da Slikon vadisinde ofislerini ilk kapatan şirketler arasındaydı.

Haklılar çünkü virüs en çok işyerlerinde bulaşıyor!

Fransa’nın başkenti Paris’teki La Pitie-Salpetriere Hastanesi’nin Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı Eric Caumes, koronavirüs vakalarının en çok işyerlerinde bulaştığını açıkladı ve insanların olabildiğince evden çalışması gerektiğini söyledi.

Caumes, şirketlerin bu konuda sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 9 Mayıs’tan bu yana koronavirüs vakalarının yüzde 22’si özel ve kamu şirketlerinde virüs kaptı.

Vakaların yaklaşık yüzde 30’unun virüsü nerede kaptığı ise inceleniyor.

Bulaşmaların yüzde 16’sının sağlık kuruluşlarında, yüzde 14’ünün de akrabalar arasında gerçekleştiği belirtiliyor.

Huzurevleri ve çekirdek aileler bu listenin dışında tutuluyor.

Fransa’da bulaşımların yüzde 1’i toplu taşımada, yüzde 4’ü de okul ve üniversitelerde gerçekleşti.