‘Bizi Gözetlemeyi Durdurun’

ABD’nin başkenti Washington’da binlerce kişi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın dinleme faaliyetlerine son vermesi için yürüdü. NSA’nın skandalları, ABD’de de eleştirilere yol açıyor. NSA casusluğunu protesto için binlerce kişi ABD’nin başkenti Washington’da yür...

‘Bizi Gözetlemeyi Durdurun’ (27 Ekim 2013)

ABD’nin başkenti Washington’da binlerce kişi, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın dinleme faaliyetlerine son vermesi için yürüdü.

NSA’nın skandalları, ABD’de de eleştirilere yol açıyor. NSA casusluğunu protesto için binlerce kişi ABD’nin başkenti Washington’da yürüyüş yaptı.

Başkentte, Amerika Bireysel Özgürlükleri Koruma ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen yürüyüşte, binlerce Amerikalı öğle saatlerinde Colombus Meydanı’nda toplandı.

Ulusal Güvenlik Kurumu’nun causluk yaptığı iddiaları üzerine Capitol Hill’de yürüyüş yapan binlerce kişi, “Big Brother’ın fişini çekin”, “Edward Snowden’a teşekkürler” ve “Toplu casusluğu durdurun” yazılı pankartlar açtılar.

Protesto yürüyüşü, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, Electronic Frontier Vakfı gizlilik grubu, Wall Street NYC İşgalcileri ve Özgürlükçü Parti’nin de dahil olduğu 100 kadar sivil toplum örgütü, kamu savunma grubu ve şirket tarafından oluşturulan “Bizi izlemeyi durdur” adlı koalisyon tarafından organize edildi.

Code Pink adlı grubun üyelerinden Alli McCrackel, NSA’nın izlemelerinden rahatsız olduğu için eyleme katıldığını söyledi.

McCrackel, “Sadece ABD’deki insanların değil, tüm dünyadaki insanların bir araya gelerek NSA’nın takibinin kabul edilemez olduğunu haykırması gerekiyor. Onlar bizi gözetliyor olmamalılar. Hükümet, insanların aleyhine değil onların yararına çalışıyor olmalı. Bunun son bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Söz konusu gruplar yabancı tehditler hakkında istihbarat toplamak için tasarlanmış programlar hakkında gizli bilgilerin Edward Snowden tarafından ifşa edildiği andan bu yana gelişen olaylar hakkında NSA hakkında soruşturma açılması için Amerikan Kongre’sini göreve çağırıyor.

‘OBAMA, MERKEL’İN DİNLENDİĞİNİ BİLİYORDU’

Bild am Sonntag gazetesi, Amerikan gizli servis çevrelerine dayandırdığı haberinde, Amerikan Başkanı Barack Obama’nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunun yıllardır dinlendiği konusunda bilgilendirildiğine yer verdi. Gazete, Obama’nın 2010 yılında Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu Başkanı Keith Alexander tarafından bilgilendirildiğini ve Merkel’in telefonunun 2002 yılından bu yana dinlendiğini yazdı.

Gazetenin iddiasına göre Başbakan Merkel’in telefon numarasının George W. Bush’un döneminde, NSA’nın listesinde yer aldığına yer verildi. Ayrıca Obama’nın, 2010 yılında bilgilendirilmesi üzerine, dinlemenin sona erdirilmesi talimatını vermediği de haberde belirtildi.