Tavuk Yuva Yapmış Söğüt Dalına!

Adana’da bir köyde kümes hayvanı olan tavukların güneşin batmasıyla birlikte ağaca tüneyip uyumaları görenleri şaşkına çeviriyor. Merkez Sarıçam ilçesindeki köyde Burhan Güllü isimli çiftçiye ait onlarca tavuk, her gün havanın kararmasıyla birlikte kümes yerine çiftliğ...

Tavuk Yuva Yapmış Söğüt Dalına! (7 Şubat 2013)

Adana’da bir köyde kümes hayvanı olan tavukların güneşin batmasıyla birlikte ağaca tüneyip uyumaları görenleri şaşkına çeviriyor.

Merkez Sarıçam ilçesindeki köyde Burhan Güllü isimli çiftçiye ait onlarca tavuk, her gün havanın kararmasıyla birlikte kümes yerine çiftliğin bahçesindeki ağaca çıkıp tünüyor. Güllü, yaklaşık on yıl önce tavuklarının kümes yerine ağaca çıkıp uyumaya başladığını belirterek şunları söyledi: “Beslemek için aldığımız tavuklar, kümes yerine bir süre sonra ağaca çıkıp uyumaya başladı. Yumurtadan çıkan her yavru da büyüyünce diğerleri gibi ağaca çıkıp uyumaya başladı. Tavuklar, yaklaşık on yıldan beri akşam ağaca çıkıp, sabah ezanı okunana kadar orada kalırlar. Tavukların köydeki köpek ve tilki gibi hayvanlara yem olmamak için ağaca çıkıp uyuduğunu düşünüyorum. Daha önce sabahları kalktığımızda bazı tavukları ya yerinde bulamıyorduk, ya da parçalanmış olarak buluyorduk. Sanırım onlar da güvenli olduğu için ağaca çıkıp uyuyor.”

Köyde, hava kararmaya başladığında tavuklar tek tek ağaca çıkarak yerlerini almaya başlıyor. Ağacın dallarında kendilerine yer bulmaya çalışan yaklaşık otuz kadar tavuk, ilginç görüntüler de oluşturuyor. (İHA)