Twitter’da Bahar Temizliği

Twitter’la özdeşleşen ve kullanıcı adlarının başında yer alan @ işareti kaldırılıyor. Robot hesaplar temizleniyor, trollerin sonu geliyor. Manipüle hashtag etiketleri TT listesine giremeyecek. Sosyal paylaşım sitesi Twitter kendiyle özdeşleşen ve kullanıcıların birbirleriyle ...

Twitter’da Bahar Temizliği (20 Mart 2014)

Twitter’la özdeşleşen ve kullanıcı adlarının başında yer alan @ işareti kaldırılıyor. Robot hesaplar temizleniyor, trollerin sonu geliyor. Manipüle hashtag etiketleri TT listesine giremeyecek.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter kendiyle özdeşleşen ve kullanıcıların birbirleriyle temasa geçmesini sağlayan @ sembolünü kaldırmaya hazırlanıyor. Twitter’ın üst düzey yöneticilerinden Vivian Schiller Amerika’da katıldığı bir konferansa yaptığı konuşmasında Twitter’da iletişimi basitleştirmek için değişikliklere gideceklerini ve siteye yeni üye olan kullanıcıların bu işareti kullanımlarını anlamakta zorlandığını ifade etti.

‘Robot Lobisi’ temizleniyor

Twitter, yerel seçimler öncesinde sosyal medyada siyasi manipülasyon amacıyla binlerce ‘robot hesap‘ oluşturulduğu şikayetleri üzerine harekete geçerek, ‘hesap temizliği’ne başladı. Sahte hesaplar ayrım gözetmeksizin topluca siliniyor.

Hürriyet’ten Emre Kızılkaya’nın haberine göre, önceki günden beri bu hesaplar haklarında spam ihbarı olmasa bile siliniyor.

‘Robot lobisiyle vuracaklardı’

Başbakan Tayyip Erdoğan, 25 Şubat’ta partisinin Meclis grup toplantısında, “Sosyal medyada kurdukları robot lobisi, tweet’lerle vuracaktı” demişti.

Merkezi ABD’nin San Francisco kentinde bulunan Twitter kullanıcı hizmetleri ekibi konuyu geçtiğimiz haftadan beri inceliyor. Hürriyet’in ulaştığı bir kaynak, “Dünya çapındaki TT (trend konu) listesinin manipüle edilerek her gün Türkçe etiketlerle dolmaya başlaması ve belgelenen kimlik hırsızlıkları bu kararda etkili oldu” dedi.

Haberde, son üç ayda yolsuzluk iddiaları ve seçim vaatleriyle ilgili birçok Türkçe etiketin uzun süre dünya çapında TT listesinde yer aldığı aktarılıyor. Bu etiketlerin yarısı hükümetin söylemini, diğer yarısı Fethullah Gülen ya da muhalefet partilerin söylemlerini yansıtıyordu.

Erdoğan’ın robotları ve robot lobisi

sosyalmedya.in sitesinin kurucusu Yasin Kesen yaptığı analizde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 22 Mart’taki Ankara mitingi için başlatılan #22MarttaUstaylaBüyükBuluşma hashtag’i altında gönderilen tweet’lerin yüzde 87‘sinin robot hesaplar tarafından yazıldığını ortaya koymuştu.