Başbakanlık’tan Twitter’ın Kökünün Kazınmasına İlişkin Açıklama

Başbakan Erdoğan, bugün Twitter’ı hedef almış, ‘kökünü kazıyacağız” demişti. Yankı uyandıran bu sözler sonrası, Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden bir açıklama geldi. Başbakan Erdoğan’ın bugün Twitter ile ilgili yaptığı açıklama “...

Başbakanlık’tan Twitter’ın Kökünün Kazınmasına İlişkin Açıklama (20 Mart 2014)

Başbakan Erdoğan, bugün Twitter’ı hedef almış, ‘kökünü kazıyacağız” demişti. Yankı uyandıran bu sözler sonrası, Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden bir açıklama geldi.

Başbakan Erdoğan’ın bugün Twitter ile ilgili yaptığı açıklama “kökünü kazıyacağız” şeklindeydi.

Başbakanlık Basın Müşavirliği’nden, Başbakan’ın bu sözleri sonrası bir açıklama geldi.

Başka çare kalmadı!

Açıklamada şöyle denildi:

“Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı  linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların  uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz  konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda  Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı gerekli girişimlerde bulunmuş ancak Twitter  yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme  biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın  mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter’e erişimin engellenmesinden  başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir.

Başbakanımız da Bursa’daki konuşmasında bu olguya dikkati çekmiş  bulunmaktadır.”

Başbakan Erdoğan, bugün Bursa’da düzenlediği mitingde, “Şimdi bakın uluslararası komplolar bu işin içinde. Çok ilginç. Bu Twitterlar falan var ya şimdi mahkeme kararı çıktı, Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız. Efendim işte uluslararası camia şöyle der, böyle der, hiç beni ilgilendirmiyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünü görecekler” demişti.