Suriye’nin En Büyük Dini Alimi El Buti’nin Muhaliflerce Öldürülüş Anı Görüntüleri

Suriye’nin en büyük dini alimlerinden biri olarak kabul edilen Said Ramaz El Buti’nin ölümü ile ilgili şok görüntüler ortaya çıktı. Patlamadan sağ kurtulduğu görülen Buti’nin yanına yaklaşan bir kişi ünlü alimi kucakladıktan sonra, Buti’nin kanlar içind...

Suriye’nin En Büyük Dini Alimi El Buti’nin Muhaliflerce Öldürülüş Anı Görüntüleri (9 Nisan 2013)

Suriye’nin en büyük dini alimlerinden biri olarak kabul edilen Said Ramaz El Buti’nin ölümü ile ilgili şok görüntüler ortaya çıktı.

Patlamadan sağ kurtulduğu görülen Buti’nin yanına yaklaşan bir kişi ünlü alimi kucakladıktan sonra, Buti’nin kanlar içinde yığıldığı görülüyor.

Şam’ın Mezraa semtinde İman Camii’nde talebelerine ders verdiği sırada suikast sonucu öldürülen ünlü din alimi Ramazan El Buti’nin ölüm anı ile ilgili görüntüler sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandı. Görüntülerde El Buti’nin patlamadan sonra doğrulduğu, sarığını topladığı görülüyor. Ardından El Buti’nin yanına yaklaşan bir kişinin uzaklaşmasından hemen sonra Buti’nin kanlar içinde yığılması dikkat çekiyor. Şahsın daha sonra apar topar olay yerinden uzaklaştığı görüntülere yansıyor.

ESAD’I DESTEKLİYORDU

Patlama sonrasında Buti’nin yanına yaklaşan şahsın ise kim olduğu bilinmezken, El Buti Suriye’de Esad’ı destekleyen bir din adamı olarak biliniyordu. El Buti Hafız Esad’ın cenazesini kaldıran din adamıydı. Son dönemde verdiği vaazlarda ise vatandaşları devlete isyan hareketine katılmamaları yolunda telkinlerde bulunuyordu.

KÜRT KÖKENLİ DİN ADAMIYDI

84 yaşında hayatını kaybeden Kürt asıllı din adamı El Buti’nin; fıkıh, siyer, ve din usulü konularında 60’tan fazla eseri bulunuyor. El Buti’nin en önemli eseri Fıkıh El Sira. Buti’nin yazdığı kitaplar birçok İslam ülkesindeki üniversitelerde ders kitabı olarak okutuluyor. El Ezher Üniversitesi’nde doktora yapan El Buti, Şam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde fıkıh derslerine giriyordu. El Buti ayrıca Suriye’nin en eski camii Emeviye Camii’nde cuma hutbelerini veriyordu.

CHA