91 yaşında doktorasını verdi

Fransa’da 91 yaşındaki Colette Bourlier, 'göçmen işçiler' hakkındaki doktora tezini başarıyla tamamlayarak ülkede doktor unvanını kazanan en yaşlı kişi oldu. 91 yaşındaki Fransız ‘öğrenci’ Colette Bourlier, 30 yıl üzerinde &...

91 yaşında doktorasını verdi (18 Mart 2016)

Fransa’da 91 yaşındaki Colette Bourlier, 'göçmen işçiler' hakkındaki doktora tezini başarıyla tamamlayarak ülkede doktor unvanını kazanan en yaşlı kişi oldu.

91 yaşındaki Fransız ‘öğrenci’ Colette Bourlier, 30 yıl üzerinde çalıştığı “20. yüzyılın ikinci yarısında Besançon'da çalışan göçmen işçiler” araştırmasını doktora tezine dönüştürerek, Besançon kentindeki Franche-Comte Üniversitesi'nden yüksek dereceyle mezun oldu.

Tez savunmasında konuşan Bourlier, "Çalışmam zaman aldı. Çünkü aralar vermek durumunda kaldım. Yapabildiğimin en iyisini çıkarmaya çalıştım. Umarım jüri memnun olmuştur" diye konuştu.

'Sıra dışı bir çalışma'

Emekli bir öğretmen olan Bourlier’in tezini yazarken okuryazarlık programlarında eğitmen olarak çalıştığı günlerde elde ettiği deneyimlerden yararlandığı ve bulgularını istatistiksel analizlerle desteklediği belirtildi.

Bourlier'in tez danışmanı Serge Ormaux ise, "Sıra dışı bir çalışma, çünkü 60 yaşında emeklilikten sonra başlayan ve 30 yıl süren bir tez. Bugün bir tez ortalama 3 yılda bitiyor. Ancak kendisi göçmenler hakkında büyük bilgi ve tecrübe sahibi" ifadelerini kullandı.

Lyon'da 1925 yılında doğan emekli öğretmen Bourlier'in hayatının kente gelen göçmenlerin karşılanması ve eğitimiyle geçtiği bildirildi. Bourlier'in yaşadığı Besançon'da pek çok Türk aile de ikamet ediyor.