Dünya barışı tehlikede! Kritik 48 saat!

ABD Başkanı Trump, Suriye konusunda askeri yetkilerle görüştüğünü ve 24 ile 48 saat içinde büyük bir karar vereceğini söyledi. Gelişmeler üzerine, Suriye'de bulunan Rus füze savunma S-400 sistemi aktive edildi. İki motorlu yüks...

Dünya barışı tehlikede! Kritik 48 saat! (9 Nisan 2018)

ABD Başkanı Trump, Suriye konusunda askeri yetkilerle görüştüğünü ve 24 ile 48 saat içinde büyük bir karar vereceğini söyledi. Gelişmeler üzerine, Suriye'de bulunan Rus füze savunma S-400 sistemi aktive edildi. İki motorlu yüksek irtifa önleme uçağı olan MIG-31'ler de 24 saat devriye gezmeye başladı.

SON DAKİKA | GÜNCELLEME  ABD’nin son hamlesi: Uçak gemisi ile diğer savaş gemileri Akdeniz’de!

ABD Donanmasının "USS Harry Truman Uçak Gemisi" ve beraberindeki 7 savaş gemisini Akdeniz’e sevk ettiği bildirildi.

ABD Donanmasından yapılan yazılı açıklamada, "USS Harry Truman" uçak gemisinin beraberindeki gemilerle yarın Norfolk limanından demir alacağı ve ABD’nin 5 ile 6’ncı filo bölgelerinde görev icra etmek üzere yola çıkacağı ifade edildi.

Açıklamada, uçak gemisine güdümlü füze kruvazörü "USS Normandy"nin yanı sıra güdümlü füze destroyerleri "USS Arleigh Burke", "USS Bulkeley", "USS Forrest Sherman" ve "USS Farragut"un eşlik edileceği belirtildi.

"USS Jason Dunham" ve "USS The Sullivans" destroyerlerinin de daha sonra gruba dahil olacağı belirtildi.

ABD gemisi Suriye'ye hareket etti: Rus jetleri havalandı
60 adet Tomahawk taşıyan ABD destroyeri Donald Cook'un Kıbrıs'ın Larnaka limanından ayrılarak Suriye karasularına yaklaştığı ve Rus uçaklarının gemiyi 4 defa alçak uçuş ile taciz ettiği öne sürüldü.

ABD'ye ait Donald Cook isimli destroyerin Kıbrıs'ın Larnaka limanından ayrılarak Suriye karasularına yaklaştığı öne sürüldü. "Arleigh Burke" sınıfı Donald Cook (DDG-75) adlı füze destroyeri, Tartus'un 100 kilometre açığına kadar geldği ve gemide 60 adet Tomahawk füzesi olduğu iddia edildi.

Rus uçaklarının gemiyi 4 defa alçak uçuş ile taciz ettiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Rusya’nın Karadeniz’deki savunma sistemini de en üst düzeyde alarma geçirdiği bildirildi.

BM Güvenlik Konseyi Acil Toplandı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye’deki son durumu görüşmek için acil toplandı.

Güvenlik Konseyi’nin biraz önce başlayan acil toplantısında, Doğu Guta’ya yapılan son saldırıda, Şam rejimine bağlı güçlerin kimyasal silah iddiası tartışılıyor.

Beyaz Saray'daki kabine toplantısı öncesi gazetecilere konuşan Trump, Suriye'nin başkenti Şam'ın Duma kırsalında kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarıyla ilgili durumu değerlendirdiğini, askerlerle görüşmekte olduğunu aktardı.

''Durumu son derece yakından inceliyoruz, ordumuzla ve diğer herkesle görüşüyoruz ve gelecek 24-48 saat içinde büyük kararlar alacağız'' diye konuşan Trump, ''Muhtemelen günün sonunda bir karar vereceğim'' diye ekledi.

Trump, Duma’daki kimyasal saldırı iddiasının kaynağına ilişkin “Rusya mı, İran mı, Suriye mi, yoksa hepsi birlikte mi, buna karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye askeri müdahale olacak mı sorusuna ise “Her seçeneği masada tutuyoruz” yanıtını verdi.

Bu arada, Beyaz Saray'dan da bir açıklama geldi. Açıklamada, "Rusya, Suriye'nin kimyasal programını bitirme sözünde durmadı. Duma'da saldırının yapıldığı yer incelemeye açılsın." dendi.

SURİYE’DEKİ RUS ÜSLERİNDE KIRMIZI ALARM VERİLDİ

Doğu Guta'da yaşandığı iddia edilen ‘sinir gazı’ ile kimyasal saldırının ardından, ABD Başkanı Trump’ın  Suriye'ye yönelik ‘askeri müdahale olasılığı’ndan söz etmesinden sonra Rus ordusunun Suriye'de hareketlendiği bildiriliyor. Suriye'de bulunan Rus füze savunma S-400 sistemi aktive edildi. İki motorlu yüksek irtifa önleme uçağı olan MIG-31'ler de 24 saat devriye geziyor. Suriye ordusunun ABD füzelerinin menzilinde 20 kritik bölge ve üssü olduğuna dikkat çekiliyor.

Üslerin bazılarında Rus askeri varlığının bulunduğu da gelen bilgiler arasında. ABD'nin Rus askerlerinin olmadığı bölgeleri hedef alabileceği belirtiliyor. Suriye içindeki Rus askeri varlığı olan tüm üslerde kırmızı alarm verilmiş durumda. Olası bir ABD müdahalesine karşı ABD donanmasına ait gemi ve uçaklara karşı ateş açılacağı ileri sürülüyor.

ABD'nin olası Esad askeri noktalarını Akdeniz'deki gemilerinden vurabileceği tahmin ediliyor. ABD'nin bu hareketle hem Rusya hem İran'a da bir cevap vermek istediği yorumları dikkat çekiyor.