NASA değil, Rusya’nın yeni askeri komuta kontrol merkezi

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonu ile terörle mücadele faaliyetlerinin yakından takip edildiği Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, Batı basınında büyük yankı yarattı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Ulusal Savunma Kontrol Merkez...

NASA değil, Rusya’nın yeni askeri komuta kontrol merkezi (23 Kasım 2015)

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonu ile terörle mücadele faaliyetlerinin yakından takip edildiği Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, Batı basınında büyük yankı yarattı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Ulusal Savunma Kontrol Merkezi’ne giderek Suriye operasyonu hakkında savunma yetkililerinden bilgi aldı. Putin, Rus komutanlarla birlikte dev ekranlarda Rus uçaklarının IŞİD mevzilerine düzenlediği bombardımanı izledi.

Putin'in ziyaretiyle basına yansıyan üç katlı devasa merkez, Batı basınının büyük ilgisini çekti.  ABD'li Washington Post gazetesi, merkez ‘savaş odası’ tanımını kullanırken “Gösterinin esas yıldızı, Rus ordusunun yeni komuta merkezi olarak tasarlanan bina oldu” diye yazdı.

Gazete, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun “Ulusal Savunma Kontrol Merkezi, askeri görevlerin ülkemizin savunma çıkarlarına uygun olarak yerine getirilmesi için tek bir enformasyon alanı oluşturulmasına yönelik bir adımdır” dediğini aktardı.

Al Jazeera Rusya muhabiri Rory Challands ise, merkezi ‘çok James Bond tarzı’ buldu.

Yapımı geçen yıl tamamlanan 3 katlı Rusya Ulusal Savunma Kontrol Merkezi’nde, Rus Mi-8 tipi nakliye helikopterlerinin iniş yapılabileceği bir helikopter pisti de bulunuyor.

sputniknews