Samsung’un yeni amiral gemisi: Katlanabilir ekranlı hem tablet hem de cep telefonu

Geçtiğimiz aylarda katlanabilir ekran patenti aldığı bilinen Samsung'un hem telefon hem de tablet olarak kullanılabilecek bir model üzerinde çalıştığı ortaya çıktı 2017 akıllı telefon üreticileri için kıyasıya rekabetin yaşanacağı bir yıl...

Samsung’un yeni amiral gemisi: Katlanabilir ekranlı hem tablet hem de cep telefonu (15 Ocak 2017)

Geçtiğimiz aylarda katlanabilir ekran patenti aldığı bilinen Samsung'un hem telefon hem de tablet olarak kullanılabilecek bir model üzerinde çalıştığı ortaya çıktı

2017 akıllı telefon üreticileri için kıyasıya rekabetin yaşanacağı bir yıl olacağa benziyor. 10'uncu yılını kutlayan iPhone'un, iPhone 7’nin beklediği ilgiyi görmemesi üzerine yeni iPhone 8 modelinde önemli yenilik ve değişikliklere gidebileceği yorumlarına neden oluyor. Ancak geçtiğimiz yıl bataryası patlayan Note 7 nedeniyle başı bir hayli ağrıyan Samsung'un da yeni modeli ile ilgili dikkat çeken iddialar var.

Yıllardır konsept tasarımları ortalarda dolaşan ancak sadece bir hayalden ibaret olacağı yönünde yorumlar yapılan katlanabilir akıllı telefonlar kısa süre içinde gerçek olabilir.

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung katlanabilir telefon modelleri ile akıllı telefon dünyasında devrim niteliğinde bir gelişmeye imza atmaya hazırlanıyor. Böylece, doymaya başlayan dünya akıllı telefon pazarındaki daralmadan da etkilenmemeyi planlıyor.

Güney Kore basınında yer alan iddiaya göre, katlanabilir ekrana sahip olan cihaz hem akıllı telefon hem de bir tablet gibi kullanılabilecek. Katlanabilir yapısından dolayı cihaz 7 inçlik bir tablete dönüşebilecek. Samsung bu modelden 3'üncü çeyreğe kadar 100 bin adet üretmeyi planlıyor.

Büyük ekran sevenler için işlevsel bir cihaz olacak

Sızan bilgilere göre katlanır akıllı telefonlar normalde 5-inç boyutunda olacak. Daha büyük ekrana ihtiyaç duyan kişiler telefonun katlanabilmesi sayesinde 7-inç boyutunda bir tablete dönüştürebilecek. Böylelikle cebinizdeki telefon aynı zamanda bir tablet halini alacak.

Samsung, Project Valley adını verdiği katlanır akıllı telefon projesini kendi işlemcileri yerine Qualcomm'un Snapdragon 620 ve 820 işlemcileriyle test ediyor. Ayrıca katlanır ilk akıllı telefonun 3GB RAM ile geleceği de söylentiler arasında.

Ancak Güney Kore merkezli şirketin bu konuda henüz resmi bir açıklaması bulunmuyor.