Dünyada akıllı telefon pazarındaki en büyük 5 marka ve satışları

Akıllı cep telefonları yine global teknoloji pazarının en çok ilgi gören ve satılan ürünü. Bilgi teknolojileri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en hareketli sektör olacak ve satışlardaki artış da sürecek. ABD merkezli araştırma şirketi Gart...

Dünyada akıllı telefon pazarındaki en büyük 5 marka ve satışları (2 Ocak 2018)

Akıllı cep telefonları yine global teknoloji pazarının en çok ilgi gören ve satılan ürünü. Bilgi teknolojileri, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en hareketli sektör olacak ve satışlardaki artış da sürecek.

ABD merkezli araştırma şirketi Gartner‘in raporuna göre, akıllı telefon pazarı 2017 üçüncü çeyrekte 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 3 daha büyüdü. Toplam 383 milyon adet akıllı telefon satıldığını üçüncü çeyrekte, aslan payı yine dünyanın en kalabalık ülkesi Çin‘in oldu.

İlk sıradaki Samsung, 85 milyon adetlik satışıyla geçen yıl aynı dönemdeki yüzde 19.3’lük pazar payını da yüzde 22.3’e çıkardı.

Güney Kore merkezli teknoloji devini, ikinci sırada 45 milyon adet satışı ile bir başka sektörel dev Apple izliyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre küçük bir artış gören Apple’ı son dönemdeki ataklarıyla çok dikkat çeken Huawei takip ediyor. Üçüncü çeyrekte toplam 36 milyon adet akıllı telefon satan şirket, 2016’ya göre pazar payını da oldukça yükseltti. Listenin diğer büyük isimleri ise OPPO ve Xiaomi. 29 milyon ve 26 milyon akıllı telefon satan ikili de, 2016’ya göre önemli bir artış kazanmış görünüyor. Son gelen veriler ise Xiaomi’nin OPPO’yu geçerek 4’üncü sıraya yükseldiği yönünde. Xiaomi’nin, son çeyrekteki yoğun satışlarıyla Çin’de Apple’ı da geride bıraktığı söyleniyor.

Teknoloji markaları, 26 Şubat – 1 Mart 2018 tarihleri arsında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde sunacakları yeniliklerle yarışacaklar.

Dünya nüfusunun yarısının henüz akıllı telefon sahibi olmadığı düşünülürse, bu kesime yönelik ucuz modellerin çıkarılacağı da öngörülebilir.