Yaratıcılıkta sınır yok! Buzdan atlıkarınca yaptı!

Finlandiya’da bir kişi, donmuş göl yüzeyinde motorlu testere ile keserek oluşturduğu daire şeklindeki dev kütleyi döndürmeyi başardı Finlandiya’nın Lohja kentinde Janne Kapylehto adlı bir kişi, buz tutan gölün üzerinde motorlu testere ile...

Yaratıcılıkta sınır yok! Buzdan atlıkarınca yaptı! (16 Ocak 2017)

Finlandiya’da bir kişi, donmuş göl yüzeyinde motorlu testere ile keserek oluşturduğu daire şeklindeki dev kütleyi döndürmeyi başardı

Finlandiya’nın Lohja kentinde Janne Kapylehto adlı bir kişi, buz tutan gölün üzerinde motorlu testere ile kestiği 13 metre çapında daire biçimindeki dev bir kütleyi, güneş enerjisi ile çalışan motor ile döndürmeyi başardı.

Yazar ve enerji uzmanı Janne Kapylehto, ülkenin güneyindeki Lohja'da buz tutan gölün yüzeyinde kestiği parçayı döndürerek farklı bir atlıkarınca deneyimi yaşattı.

Fin gazetesi Lansi-Uusimaa'nın haberine göre, Kapylehto kestiği yerlerin geceleri yeniden donması üzerine aynı yerleri 2 kez daha kesmek zorunda kaldı.

Kapylehto ve arkadaşları bu yeni atlıkarıncada içeceklerini yudumlayarak günün yorgunluğunu çıkarıyorlar. Dönen buz kütlesinin üzerinde geceleri soğuktan korunmak için mini bir baraka da yaptılar.

Kapylehto’nun yeni hedefi ise bu kez Helsinki'de Lohja'da yarattığı boyutun dört katı büyüklükte başka bir buzdan döner platform oluşturmak.