Samsung, iPhone X’in her satışından 110 dolar kazanacak

Kasım ayında Apple mağazalarındaki yerini alacak olan iPhone X modelinin başarılı bir satış grafiğinin olmasını rakibi Samsung da isteyecek. 1000 dolarlık fiyatı olan her bir iPhone X’in 110 doları Samsung’a gidecek. Samsung ve Apple arasında görünürde bir ...

Samsung, iPhone X’in her satışından 110 dolar kazanacak (4 Ekim 2017)

Kasım ayında Apple mağazalarındaki yerini alacak olan iPhone X modelinin başarılı bir satış grafiğinin olmasını rakibi Samsung da isteyecek.

1000 dolarlık fiyatı olan her bir iPhone X’in 110 doları Samsung’a gidecek. Samsung ve Apple arasında görünürde bir ticari savaş olsa da iki teknoloji devi perde arkasında önemli bir işbirliğine imza attı.

Samsung gelirinin önemli bir kısmını ekran ve hafıza kartları satışından elde ediyor.

iPhone X modelinin ekran ve hafıza kartları da Samsung tarafından tedarik ediliyor. Teknoloji uzmanları her iki firmanın dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden olduklarını ve işbirliği yapmalarının bir yerden sonra kaçınılmaz olduğunu dile getiriyor.

iPhone X bileşenleri arasında en pahalı olanı Samsung üretimi olan OLED ekranlar. Bu özel yapım ekran Apple tarafından yapılan isteklere göre üretilmiş. Ayrıca şirket, iPhone modelleri için başka bileşenler de üretmekte.

Apple iPhone X modelindeki Samsung üretimi bileşenlerin akıllı telefonun fiyatının yüksek olmasında etkili olduğu belirtiliyor.

Apple tarafından 130 milyon cihaz satılacağı ve Samsung’un 2019 yazına kadar birim başına 110 dolar elde edeceği notlar arasında. Galaxy S8 küresel satışlarının ise 20 aylık süreçte 50 milyon olacağı, ekran ve çipler gibi her bir bileşenden şirketin 202 dolar kazanacağı vurgulanıyor.

Samsung’un yapılan tahminlerde iPhone X modelinin satışından yaklaşık 4 milyar dolarlık bir gelir bekleniyor.

OLED ekranlı üst seviye modelin daha yüksek hacimde satılacak olması ve bileşen satışlarının toplam değerinin bu model için daha yüksek olması nedeniyle; kendi akıllı telefonu için iPhone ile kıyasla daha fazla bileşen üreten Samsung, böylece her bir satıştan daha fazla gelir elde etmiş olacak.

Geçen yıl 195 milyar dolar gelir elde eden Samsung’un diğer markalar için ürettiği ekran ve hafıza kartları bu gelirin yüzde 35’ini oluşturdu.