Xiaomi 2017 yılını rekor gelirle kapattı

Avrupa’dan başlayarak tüm dünyaya açılmaya başlayan Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2017 yılında bütçe hedeflerini yüzde 18 aşarak net kârının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı. 15 milyar dolar olarak öng&...

Xiaomi 2017 yılını rekor gelirle kapattı (31 Aralık 2017)

Avrupa’dan başlayarak tüm dünyaya açılmaya başlayan Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2017 yılında bütçe hedeflerini yüzde 18 aşarak net kârının en az 1 milyar dolar olduğunu açıkladı.

15 milyar dolar olarak öngörülen 2017 yılı hedefinin de 17-18 milyar dolar olarak gerçekleşeceği duyuruldu. 2018 yılı net kârının ise en az 2 milyar dolara ulaşacağı belirtildi.

Endonezya, Vietnam, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere birçok ülkede yeniden hızlı satışlara başlayan Xiaomi’nin, geçen Haziran ayı sonundaki değerinin yaklaşık 55 milyar dolar olduğu söylenmişti.

Reuters’ın haberine göre bankacılar ve analistler, Xiaomi'nin kârlarının 2019'da keskin olarak büyümeye devam etmesini bekliyorlar ki, bir kaynaktan alınan bilgiye göre halka arz işleminde 100 milyar dolarlık bir değerleme yapılmasının ‘makul’ olacağını söylendi.

Dünyanın 4’üncü büyük telefon üreticisi 

Xiaomi, bu yılın 3. çeyreğinde 27,6 milyon akıllı telefon satışı yaparak yeni bir rekora daha imza attı.

Xiaomi, geçen yıla göre % 102.6 artış ile dünyanın en hızlı büyüyen teknoloji firmaları arasında ilk sırada yer aldı. Küresel satış hacmi listesinde ise Samsung, Apple, ve Huawei’den sonra 4’üncü sıraya yükseldi.

International Data Corp'a (IDC) göre, bu yılın üçüncü çeyreğindeki akıllı telefon satışlarıyla OPPO’yu geçerek, dünyanın 4’üncü büyük telefon üreticisi konumuna yükselen Xiaomi, Çin pazarında Apple’ı da geçti.

IDC'nin yöneticisi Kiranjeer Kaur, "Bu onlar (Xiaomi) için iyi bir zaman, çünkü listede yer almak için doğru zamandalar ve yolun tam ortasındalar" dedi.

Bunun yanında şirketin müşterileri elinde tutmaya odaklanması gerektiğine dikkat çekti. "Xiaomi, kullanıcılarının model yükseltirken başka markaların daha üst modellerini tercih etmeyeceklerinden emin olmalı" diye de ekledi.

Xiaomi Mi 7 geliyor!

En son geliştirilmiş yüksek teknoloji ile ürettiği kaliteli, güçlü ve uygun fiyatlı cihazlarıyla, Asya’dan sonra Avrupa ve Amerika’ya da açılmaya başlayan Çin merkezli büyük teknoloji markası Xiaomi’nin, 26 Şubat – 1 Mart 2018 tarihleri arsında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenecek GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtacağı yeni Mi 7 ve Mi 7 Plus ile çerçevesiz ekranların yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Xiaomi Mi Mix serisinin yeni modeli Mi Mix 3 'amiral' modelleri şimdiden ses getirmeye başladı.

Teknoloji siteleri, ‘sızan’ bilgilere göre, prototipini ve teknik özelliklerini yayınlamaya başladılar. Yeni Xiaomi modellerinin, yüksek işlemci performansı, yine yüksek çözünürlüklü, geniş açılı ve duyarlı kameraları, üç boyutlu yüz tanıma ve kablosuz kulaklık gibi özellikleriyle Apple, Samsung gibi ünlü markaların son modelleriyle rekabet edeceği belirtiliyor.