1,1 milyar dolara HTC’yi satın alan Google, Apple ve Samsung’a rakip olmaya hazırlanıyor

Arama motoru ve teknoloji devi Google, tedarikçisi Tayvanlı HTC’nin akıllı telefon üretim birimini, 2 bin çalışanıyla birlikte 1,1 milyar dolara satın aldığını açıkladı Bir zamanlar akıllı telefon pazarındaki önemli oyunculardan biri olan ancak so...

1,1 milyar dolara HTC’yi satın alan Google, Apple ve Samsung’a rakip olmaya hazırlanıyor (22 Eylül 2017)

Arama motoru ve teknoloji devi Google, tedarikçisi Tayvanlı HTC’nin akıllı telefon üretim birimini, 2 bin çalışanıyla birlikte 1,1 milyar dolara satın aldığını açıkladı

Bir zamanlar akıllı telefon pazarındaki önemli oyunculardan biri olan ancak son dönemde ürettiği telefonlarda beklediğini bulamayan Tayvanlı telefon ve elektronik eşya üreticisi HTC son dönemde Apple ve Samsung ile rekabet etmekte zorlanmıştı.

Tayvan Borsası'nda HTC hisselerindeki işlemler Perşembe günü durdurulmuştu. HTC, anlaşmanın parçası olarak Google’dan 1,1 milyar dolar tutarında nakit para alacak. Bunun dışında Google, HTC’nin sahip olduğu patentler için de kullanım hakkı alacak.

Pixel telefonları için birlikte çalışmışlardı

Şirketin Kıdemli Donanım Başkan Yardımcısı Rick Osterloh, Google'ın bloğunda "Google'ın donanım kısmı hâlâ gelişme aşamasında. Gelecekte iş arkadaşlarımız olacak HTC çalışanlarıyla bugüne kadar Pixel telefonları için birlikte çalışmıştık" ifadelerini kullandı.

Anlaşmayı yorumlayan HTC CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cher Wang ise, “Akıllı telefon pazarının öncü şirketi olarak inovasyonlarımızla gurur duyuyoruz. Benzeri olmayan akıllı telefon zincirimiz, sahip olduğumuz patentler, dünya çapındaki çalışanlarımız ve sistem entegrasyon yeteneklerimizle Google’ın Android pazarını geliştirmesini destekledik. Bu anlaşma uzun soluklu ortaklığımızda çok önemli bir adım. Bu sayede HTC marka akıllı telefon ve VIVE sanal gerçeklik işlerindeki inovasyonlarımızı desteklerken, Google’ın donanım iş birimini de güçlendirecek.” diye konuştu.

HTC'ye göre akıllı telefon araştırma ve geliştirme bölümündeki çalışanların yarısına denk düşen yaklaşık 2 bin kişi Google'a geçecek.

HTC geçen yıl piyasaya çıkan Google Pixel ve Pixel XL telefonlarını üretmişti. Telefonların yeni modelleri önümüzdeki ay piyasaya sürülecek.

Merkezi Tayvan olacak

HTC'nin akıllı telefon bölümünü kapsayan anlaşma sonrasında, Tayvanlı şirket dilerse Vive sanal gerçeklik başlıkları ve telefon gibi diğer ürünlerini de kendi markasıyla hazırlamaya devam edebilecek. Zira anlaşma, Tayvan'daki 2 bin HTC çalışanının Google çalışanı olmasını kapsıyor.

Bir zamanlar her 10 telefondan 1'ini üreten HTC, artık küresel akıllı telefon pazarında yüzde 0,9 pay ile 'ustalara saygı kuşağı' düzeyinde görülüyor. Ancak şirket yine de Google ile iyi durumda, zira Google Pixel telefonlara can vermek için bir süredir çalışıyorlardı.

Google yazılım ve donanım kapasitesini artıracak

Google yazılım ve donanım arasındaki kopukluğunun büyük bir sorun olduğunun farkında. HTC ile yapılan bu anlaşma söylentilere yansıdığı gibi satın alma şeklinde olmasa da bu sorunu çözebilir. Google üst düzey akıllı telefonları kontrol etmeyi başarırsa yazılımını da daha istekli bir şekilde geliştirebilir.

Bu satın almayla Google yeniden cihaz üretimine dönüş yapıyor. Şirket 4 Ekim'de iki yeni telefonun yanı sıra, Google Home Voice-activated speaker’in güncel modelini ve yeni bir Chromebook modelinin tanıtılacağı ortaya çıktı. Pixelbook adıyla anılan ürünün üst seviye özellikler ve stylus kalem desteğiyle gelmesi bekleniyor.

Google, 2011 yılında Motorola Mobility'yi yaklaşık 13 milyar dolar karşılığında satın almış ancak aradan 3 yıl geçmeden 2.9 milyar dolara Lenovo'ya satmıştı.