Samsung Fabrikası’nda Akıl Almaz Dev Soygun

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde Samsung fabrikasına saldıran hırsızlar çalışanları rehin alarak toplam değeri 6,3 milyon dolar olan akıllı telefonları, tabletleri ve bilgisayarları alarak kaçtı. Sao Paulo’nun güneyinde yer alan Campinas bölgesinde meydana gelen olayda Kamu Güv...

Samsung Fabrikası’nda Akıl Almaz Dev Soygun (9 Temmuz 2014)

Brezilya’nın Sao Paulo kentinde Samsung fabrikasına saldıran hırsızlar çalışanları rehin alarak toplam değeri 6,3 milyon dolar olan akıllı telefonları, tabletleri ve bilgisayarları alarak kaçtı.

Sao Paulo’nun güneyinde yer alan Campinas bölgesinde meydana gelen olayda Kamu Güvenliği Sözcüsü, 20 kişi oldukları tahmin edilen hırsızların gece geç saatlerde 7 kamyon ile binaya geldiklerini ve 40 binden fazla Samsung ürününü çaldıklarını belirtti. Yetkililer 3-4 saat süren soygun olayının araştırıldığını fakat henüz suçluların yakalanamadığını belirtti. Samsung yetkilileri ise, saldırı sırasında 50 çalışanın etkisiz hale getirilerek rehin alındığını belirtti. Polisle organize çalıştıklarını belirten yetkililer “Polis ile işbirliği içerisinde çalışıyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyoruz” dedi.

Polis çalınan dijital ürünlerin toplam değerinin 36 milyon dolardan fazla olduğunu söylerken, Samsung yetkilileri ise bu rakamı 6,3 milyon dolar olarak açıkladılar.

Bölge polisinin olay sonrası hazırladığı raporda hırsızlık sonrası 8 işçinin rehin alındığı fakat bir süre sonra yolda serbest bırakıldığı açıklandı. Fabrikanın güvenlik kamerasından kaydedilen görüntülerdeyse, hırsızların siyah kıyafet giydiği ve maske taktığı görüldü.

Brezilya Emniyet Genel Araştırmalar Departmanı Başkanı Carlos Henrique Fernandes, böylesine büyük ölçekteki organize bir soygunun şirket içerisinden birilerinden yardım almadan gerçekleştirilmesinin çok zor olduğunu söylüyor.

Samsung fabrika içindeki biriyle soygun planlayan hırsızlar olasılığı hakkında konuştuk. Onun iddia ettiği gibi, herhangi bir şirket internals gelen yardım olmadan bu büyük ölçekte böyle bir suç işlemek zor olacaktır.

Brezilya polisi, şüphelenilen 11 kişinin daha arandığını belirtti.