Salyangoz salyangoz olalı böyle rağbet görmemişti!

Dünyada salyangoz salgısı özlü kozmetik rüzgarları esiyor. Bu rüzgarlar ABD güzellik endüstrisini bile sallıyor. Ürünler Güney Kore’nin ihracatında ilk sıralara yükseldi. Güney Kore’nin salyangoz özlü kozmetik &u...

Salyangoz salyangoz olalı böyle rağbet görmemişti! (21 Ekim 2015)

Dünyada salyangoz salgısı özlü kozmetik rüzgarları esiyor. Bu rüzgarlar ABD güzellik endüstrisini bile sallıyor. Ürünler Güney Kore’nin ihracatında ilk sıralara yükseldi. Güney Kore’nin salyangoz özlü kozmetik ürünleri ihracatının önümüzdeki beş-on yıl içinde 10 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Güney Koreli kozmetik devi Tony Moly’nin New York’taki merkez satış mağazasında satışa sunduğu yeni salyangoz salgısı özlü kozmetik ürünleri büyük ilgi gördü. Göz kreminden, toner ve nemlendiriciye, hatta yüz maskesine kadar geniş bir yelpazede sunulan ürünler adeta kapışıldı.

Çekici ambalajlar içinde sunulan cilt bakımı ve yenileme ürünlerini Paris merkezli Sephora, Urban Outfitters ve Target gibi kozmetik zincirleri de satıyor. Büyük reklam kampanyalarıyla desteklenen ürünler raflarda kısa sürede tükeniyor.

Güney Kore’nin salyangoz özlü kozmetik ürünleri ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 66 oranında artarak Ağustos ayında 1,5 milyar dolara yükseldi. Önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde ise bu rakamın 10 milyar dolara yükseleceği öngörülüyor.

İşin ilginç yanı Kore kozmetik ürünlerinde salyangoz özünün yanı sıra deve sütü, arı zehiri ve denizyıldızı özü gibi ilginç etken madde içeren başka ürünler de var.

Her köşe başında Starbucks gibi bir Tony Moly mağazası açılıyor

Amerikan moda dergileri ve güzellik blogları ve ABD Ticaret Servisi verilerine göre, Koreli kozmetik firmasının satışları son 10 yılda 5 kat artarak 154 milyon 100 bin dolara ulaştı. Güzellik bloglarıyla yayılan BB kremlerine olan ilgi Kore’den daha fazla ürün talebine yol açtı.

Seul merkezli Tony Moly 2006 yılında küçük bir güzellik ürünleri firması olarak faaliyete başladı. 1994 yılında ise ambalajlarını geliştirerek daha kurumsal bir çizgiye geldi. Şimdi ise 600’den fazla mağazası bulunuyor.

İlginç başka bir pazarlama verisi ise Güney Kore yapımı televizyon dizileri. Tüketicilerin bir bölümü Tony Moly kozmetik markasını bu dizileri izlerken tanıdıklarını söylüyorlar.

Genç ve güzel görünmenin sırrı salyangoz ürünlerinde saklı!

Salyangoz özlü krem ve maskelerin cildi gençleştirdiği, UV ışınlarından koruduğu, bakteri ve lekelere karşı koruyucu kalkan olduğu ve yara, kesik, sivilce izlerini silme özelliğine sahip olduğu zaten söyleniyordu. Salyangoz tarafından salgılanan sıvıdaki antioksidan etken maddenin anti aging özelliği olduğu da belirtiliyordu.

Salyangozun tedavi edici özelliği yeni bir buluş olmayıp eski Yunan hekimlerince de bilinen bir yöntemmiş. Hatta ünlü Yunan hekimi Hipokrat’ın tahriş edilmiş cildi ekşimiş süt ve ezilmiş salyangoz karışımından oluşan bir pomadla tedavi ettiği günümüze kadar ulaşan eski tıp bilgileri içerisinde ter alıyor. Günümüzde piyasada bulunan salyangoz özlü krem ve maskelerin büyük çoğunluğu yüzdeki sivilce, yanık, çizik izlerini tedavi etmek için kullanılıyor.

Ancak bazı dermatologların salyangoz özüyle ilgili tartışılacak iddiaları var. Ünlü Dermotolog Dr. Bobby Buka’ya göre, doğadaki bazı canlıların salgılarının muhakkak kendileri için, kısmen de insanlar için faydası olabilir. Ancak bu özellikleri onları doğrudan alıp cildinize vücudunuza koyabileceğiniz anlamına gelmez. Nitekim bazı salgılar insanlarda alerji, halüsünasyon hatta felce bile neden olabilmekte.

AP’in haberinde geçen Chiang Mai’de de, halk sağlığı müfettişleri ithal salyangozla uygulanan tedavinin güvenli olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlattılar.