Kuzey Kore bu kez de dijital para borsalarını hedef aldı: 36 bin hesabı hack’leyerek 7.2 milyar dolar ele geçirdi

Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin 36 bin kişinin kişisel bilgilerini çalıp, 7.2 milyar dolar kripto parayı da hack'lediğini iddia etti. Merkezi olmayan ilk uluslararası sanal para birimi Bitcoin'in değeri, Kasım sonunda ulaştığı 10 bin dolarlık rekoru da ge...

Kuzey Kore bu kez de dijital para borsalarını hedef aldı: 36 bin hesabı hack’leyerek 7.2 milyar dolar ele geçirdi (17 Aralık 2017)

Güney Koreli yetkililer, Kuzey Kore'nin 36 bin kişinin kişisel bilgilerini çalıp, 7.2 milyar dolar kripto parayı da hack'lediğini iddia etti.

Merkezi olmayan ilk uluslararası sanal para birimi Bitcoin'in değeri, Kasım sonunda ulaştığı 10 bin dolarlık rekoru da geride bırakarak 20 bin doların üzerine çıkarken, Güney Kore’den gelen haberler yatırımcıları şoka soktu.

Güney Kore'de, 7.2 milyar dolarlık kripto para hacklendi. Bilgisayar korsanları 36 bin kişinin kişisel bilgilerini çalarken, sanal para birimleri Bitcoin, Ethereum ve Bithumb'da işlem gerçekleştirdi.

Korsanlar, tüccarlardan Bithumb'da kişisel bilgilerin silinmemesi karşılığında 5.5 milyon dolar talep etti. Güney Koreli yetkililer ise nükleer silah geliştirme kapsamında uygulanan yaptırımların ardından Kuzey Kore'nin kripto paraları hackle’diğini iddia etti.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi NIS'in, Bithumb’ın Haziran ayında, bir başka sanal para borsası Coinis'in Eylül ayında hacklendiğini, her iki olayda da, 2014'de Sony'e yönelik hackleme olayının arkasında olmakla suçlanan, Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Grubu'nun daha önce kullandığı kodun aynısının kullanıldığını doğruladığı kaydedildi.

Kanıtın, kapsamlı bir soruşturma için ilgili makamlara iletildiği aktarıldı.

Bitcoin ve Ethereum gibi sanal paraların işlem hacminde dünyanın en büyük borsaları arasında yer alan Bithumb, hackleme olayını doğrulamış, siber korsanların yaklaşık 30 bin kullanıcının kişisel verilerine sızdığını açıklamıştı.