Dove reklamındaki kritik ‘hata’ tüm dünyanın tepkisini çekti

Unilever’in ünlü kozmetik markası Dove, sosyal medyada yayınladığı bir reklam nedeniyle ırkçılık suçlamalarının hedefi oldu. Firma daha sonra reklamı yayından kaldırıp, paylaşımlarını silerek, özür dilemek zorunda kaldı. Ancak bu Dove'un...

Dove reklamındaki kritik ‘hata’ tüm dünyanın tepkisini çekti (10 Ekim 2017)

Unilever’in ünlü kozmetik markası Dove, sosyal medyada yayınladığı bir reklam nedeniyle ırkçılık suçlamalarının hedefi oldu. Firma daha sonra reklamı yayından kaldırıp, paylaşımlarını silerek, özür dilemek zorunda kaldı. Ancak bu Dove'un ilk ırkçılıkla suçlanma vakası değil.

Dove’un Body Wash adlı duş jeli için hazırladığı reklamda, siyah bir kadın Dove marka ürünü kullanarak beyaz bir kadına dönüşüyor.

Kahverengi tişörtü olan bu siyah kadının tişörtünü çıkararak beyaz kızıl saçlı Asyalı bir kadına dönüştüğünü gösteren bu reklam filmi ABD’de de yayınlandı.

Reklama tepki gösteren çok sayıda kişi sosyal medya üzerinden açıklama yaparak Dove’u boykot edeceklerini duyurdu.

Facebook’ta yayınlandı

Dove'un Facebook hesabından paylaşılan 3 saniyelik vücut temizleme ürünü reklamında, siyahi bir kadının tshirt'ünü çıkarttığı ve tshirt'ün altından beyaz bir kadının çıktığı görülüyor. Sosyal medya kullanıcılarının yoğun şekilde eleştirileri ve tepkilerine neden olan reklamın ardından, firma reklamı kaldırma kararı aldı. Daha sonra Dove'un Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Kısa süre önce Facebook'ta yayınladığımız reklamla, kadınların renklerini temsil ederken bazı hassasiyetleri kaçırdığımız için derin üzüntü duyuyoruz" ifadelerine yer verildi.

‘Amerika tenimizin rengiyle yargılandığımızı söylüyor’

Irkçı yaklaşımı fark eden makyaj artisti, Facebook’ta reklamın videosundan aldığı ekran görüntüsünün yanına “Amerika siyahlara ne söylüyor? Tenimizin rengiyle yargılandığımızı” notunu düşerek şöyle paylaştı: “İnanıyorlar ki… Tenin ne kadar koyuysa o kadar daha az güzelsin.”

Gelen tepkiler üzerine açıklama yapan marka ise “Facebook’ta geçtiğimiz günlerde yayınlanmış olan bir reklamımız bazı hassasiyetleri kaçırdı. Sebep olduğu durumdan derin üzüntü duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Unilever de özür diledi

Dove'un bağlı bulunduğu UNILEVER grubu ise ayrı bir açıklama yayınlayarak olayın hiç yaşanmaması gerektiğini ve reklamdaki içeriğin kendilerinin inandıkları temel değerlerle bağdaşmadığını ifade etti. Açıklamada ayrıca "bahsi geçen iletiyi kaldırdık ve ilgili başka bir içerik paylaşımı da yapmadık. Vermiş olduğumuz rahatsızlıktan dolayı en içten şekilde özür diliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Dove'un ırkçılıkla imtihanı

Bu, Dove'un ırkçılık ithamlarina ilk maruz kalışı değil. Firma 2011 yılında yayınladığı vücut temizleme ürünü reklam görselinde, siyahi, beyaz ve Latin Amerikalı kadınları kullanmış, "öncesi" yazısının altındaki siyahi kadın fotoğrafı kullanılması nedeniyle, yine bugünkü gibi ırkçılık tartışmaları yaşanmıştı.