Patron tutuklandı, hisseler değer kaybetti

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un başkan yardımcısı 'rüşvet vermekten' tutuklanınca şirketin hisseleri hızla değer kaybetmeye başladı. Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong, günlerce süren pro...

Patron tutuklandı, hisseler değer kaybetti (18 Şubat 2017)

Güney Koreli teknoloji devi Samsung'un başkan yardımcısı 'rüşvet vermekten' tutuklanınca şirketin hisseleri hızla değer kaybetmeye başladı.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong, günlerce süren protesto gösterilerinin ardından Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden alınmasına yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı.

Güney Kore'nin başkenti Seul’deki Merkez Bölge Mahkemesi, Devlet Başkanı Park Geun-hye’ın yakın dostu Choi Soon-sil ile bağlantılı vakıflara rüşvet vermekle suçlanan Samsung’un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong hakkında tutuklama kararı verdi. Mahkeme heyeti, Lee’nin yeni deliller ışığında tutuklanması gerektiğine karar verdi.

Lee’nin, şirketin 75 yaşındaki babasından kendisine sorunsuz devri için Park Geun-hye ve yakın dostu Choi Soon-sil’le bağlantılı vakıflara milyonlarca dolar rüşvet verdiği iddia ediliyor.

Samsung’un başına geçmesi beklenen Jay Y. Lee’ye yöneltilen suçlamalar arasında devlet başkanının hapisteki baş danışmanına 16 milyon euro rüşvet verdiği iddiası da öne çıkıyor.

Samsung’u sarsan skandal, Asya borsalarında düşüşe neden olurken Samsung Electronics hisseleri de gün içinde son olarak yüzde 1.5 değer kaybetti.

Samsung’un iki firmasının birleşmesinin düzenlemelere aykırı olarak yapıldığı iddialarının da soruşturma kapsamında olduğu skandalla ilgili savcıların hedefinde şirketin 3 önemli isminin daha bulunduğu belirtiliyor. (Ajanslar)