Sosyal medyada Kanada Başbakanı rüzgarı esiyor!

Kanada’nın yeni genç ve yakışıklı Başbakanı, sosyal medyayı salladı Justin Trudeau, ‘umut korkuyu yener’ sloganıyla 9 yıllık Muhafazakar Parti dönemine son verip Merkez Sol’u iktidara taşımasına karşın siyasal vaatlerinden daha çok ç...

Sosyal medyada Kanada Başbakanı rüzgarı esiyor! (21 Ekim 2015)

Kanada’nın yeni genç ve yakışıklı Başbakanı, sosyal medyayı salladı

Justin Trudeau, ‘umut korkuyu yener’ sloganıyla 9 yıllık Muhafazakar Parti dönemine son verip Merkez Sol’u iktidara taşımasına karşın siyasal vaatlerinden daha çok çağdaş, içten ve ‘halktan biri’ kimliğiyle ilgi çekti.

Liberal lider Kanada'da Muhafazakar Parti'den Stephen Harper'ın 9 yıllık başbakanlığına son vererek, aldığı oylarla tek başına o koltuğa oturdu.

Trudeau, eski bir öğretmen, boks tutkunu. Ama dün akşamdan beri sosyal medya ne liberallerin dokuz yıl sonra kazandığı zaferi, ne de onun bu özelliklerini konuşuyor.

Herkesin dilinde tek bir şey var. O da yeni başbakanının ne kadar yakışıklı olduğu…

43 yaşındaki liderin zaferinin açıklanmasıyla sosyal medya bir anda hareketlendi. Kimi dünyanın en güzel lideri yorumunu yaptı. Kimi de Kanada'ya taşınmak için yeterli neden diye gösterdi yeni başbakanı. Justin Trudeau, Kanada'nın en genç ikinci başbakanı. Aileden siyasi bir karakter.

Babası Pierre Trudo da 1969-1988 yıllarında başbakanlık koltuğundaydı.

Justin Trudeau, seçim öncesinde "yaşı nedeniyle tecrübesiz" eleştirilerine maruz kalmış hatta bu yorumlar onu anketlerde geriye götürmüştü. Ancak Trudeau, oyların yüzde 40'ını alarak birinci çıktı sandıktan.  Böylelikle Liberal parti de 338 sandalyeli parlamentoda 184 sandalye kazandı.

Balkon konuşması yerine metroda halkla kucaklaşma

Trudeau, seçildikten sonraki ilk icraatıyla da farkını ortaya koydu. Yeni Kanada Başbakanı, insanlara tepeden bakacağı bir balkon konuşması yerine halkla selamlaşmak için metroya bindi. Yolcularla el sıkıştı, selfie tekliflerini de geri çevirmedi.

Marjinal, özgürlükçü, feminist sıra dışı bir siyasetçi

Modern bir karısı, mutlu çocukları ve gerçek bir aile hayatı olan bir başbakan. Oturduğu evde kiracı olan, mal mülk için yaşamamış olan bir başbakan. Sanatçı, sanatsever ve sporcu bir başbakan. Devlet ve politika geleneğini küçük yaşlardan beri gözlemleyen ama aynı zamanda halktan gelen bir başbakan.

Justin Trudeau'nun ailesi öyle bir aileydi ki 'vasat' bir çocuk olarak büyümesi zaten mümkün değildi. Babası Kanada'nın 1968-1984 yılları arasındaki eski başbakanı Pierre Trudeau'ydu. Annesi Margaret Trudeau, kocasını önce Amerikalı siyasetçi Ted Kennedy, ardından Rolling Stones grubunun üyesi Ronnie Wood ile aldatıp, en sonunda da Mick Jagger'la adı aşk dedikodularına karışmış bir aktrist ve fotoğrafçıydı. Babası Pierre Trudeau'nın aşk listesinin en başında ise Barbra Streisand vardı.

Böyle bir aileden gelince 12 Aralık 1972 doğumlu 43 yaşındaki Justin Trudeau'nun da sıkıcı bir siyasetçi profili olması elbette mümkün değildi. Dövmeli, kaslı, hayır kurumları için striptiz yapan, eşcinsel haklarını savunan, kürtaja devletin değil kadının karar vermesi gerektiğini söyleyen ve kendini 'feminist' olarak tanımlayan biri.

Kadınlar onu neden sevdi?

1- Seçim kampanyası boyunca zenginlerin vergi yükünü artırma, orta sınıfınkini ise azaltma sözü vermişti.

2- Kendisini feminist olarak tanımlıyor.

3- Kürtaja devletin değil, kadınların karar vermesi gerektiğini düşünüyor.

4- LGBTİ hakları mücadelesine destek veriyor.

Tsipras’ı çağrıştırdı

Kanada’nın yeni Başbakanı Justin Trudeau, benzer özellikleriyle Yunanistan Başbakanı ve SYRIZA lideri Alexis Tsipras’ı akıllara getirdi.

Striptiz videosu bile var!

Sosyal medyada tişörtsüz çekildiği pozları paylaşılmaya başlayan Trudeau’nun bir yardım kuruluşu için striptiz yaptığı videosu da yayınlandı.

İlk dış icraatı ve eleştiriler

Justin Trudeau'nun seçildikten sonraki ilk icraatı dışişleri alanında oldu ve Suriye’de IŞİD’e karşı hava harekatları düzenleyen koalisyon güçlerinden çekildiklerini açıkladı.

Trudeau ayrıca Hamas’a karşı İsrail’i destekleyen politikası nedeniyle de eleştiriliyor.