Prince için dünya mora büründü

KAMİL ERYAZAR 57 yaşında Minnesota’daki evinde yaşamını yitiren ünlü ABD’li pop yıldızı Prince’nin anısına çok bilinen ve sevilen ‘Purple Rain’ (Mor Yağmur) şarkısına göndermede bulunularak başta Amerika olmak üzere tüm d&...

Prince için dünya mora büründü (23 Nisan 2016)

KAMİL ERYAZAR

57 yaşında Minnesota’daki evinde yaşamını yitiren ünlü ABD’li pop yıldızı Prince’nin anısına çok bilinen ve sevilen ‘Purple Rain’ (Mor Yağmur) şarkısına göndermede bulunularak başta Amerika olmak üzere tüm dünya mora büründü

Şarkıları, kişiliği, giysileri ve yaşamı ile müzik dünyasına damga vuran Prince’nin 57 yaşında hayata veda etmesi hayranlarını üzüntüye boğdu.

Sevenleri, sanatçının ölüm haberini aldıktan sonra Prince’in Minneapolis'te bulunan evinin önüne akın etti. Minnesota eyaletindeki gece kulüplerinde de binlerce hayranı Prince şarkıları eşliğinde dans etti. Prince’in albümlerini kaydettiği Paisley Park Stüdyolarının tellerine çiçekler ve notlar bırakıldı. Ayrıca Los Angeles ve San Francisco’daki belediye binaları ile Minnesota’daki köprü ve yollar Prince’in “Purple Rain” şarkısına ithafen mor rengine büründü.

Prince için şimdi Amerika’da bütün anıtlar mor ışıkla yanıyor. ABD genelinde binalar, gazeteler ve web siteleri onun için mor renge bürünürken, diğer ülkelerde de benzeri uygulamalar görülüyor.

"Müzik dehası" olarak nitelenen Prince'in ölümüsosyal medyada müzik dünyasına dek siyasete dek geniş yankı buldu. ABD Başkanı Barack Obama Twitter hesabından Prince'in "Güçlü ruhlar kuralların dışına çıkar" sözüne atıfta bulunarak Prince için "Hiç bir ruh daha özgür, daha yürekli ve daha yaratıcı değildi" diye yazdı.

1958 yılında Minneapolis'te doğan Prince geçmiş yılların en önemli pop sanatçılarından bir olarak tanınıyordu. "Purple Rain", "Sign O' The Times", "Kiss" und "When Doves Cry" adlı parçaları dünya çapında hit olmuştu. Grammy Müzik Ödülü'ne 7 kez layık görülen sanatçı başka sanatçılara besteler de yaptı.

Prince’nin Minnesota’da yaşamını yitirdiği semt mor çiçeklerle donatıldı

Google, Prince’in anısına “mor yağmur” doodle’ı yayınladı

Delta Havayolları, uçakların kabin içindeki-ışıklarını mora dönüştürdü

Snapchat, dünya pop müziğinin efsane ismi Prince anısına “Purple Rain” filtresi yayınladı

NASA, hayatını kaybeden Prince'in anısına uzayda kaydedilen bir mor bulutsunun fotoğrafını paylaştı.

Antalya’daki EXPO 16 açılış töreninde ‘mor enstantane’

Niagara Şelalesi de mor aktı!

Avustralya'nın başkenti Melbourne'deki Melbourne Sanat Merkezi mor ışıkla aydınlatıldı.

BU DA EDİTÖR’DEN: Prince’nin anısına, İstanbul Boğazı’nın bahar simgesi “mor salkım”ları