ABD’de Yangın Paniği

ABD’nin batısındaki Washinton eyaletinde 3 gündür söndürülemeyen orman yangını yerleşim birimlerine de sıçradı, 100’den fazla ev yandı, 1.000 ev de boşaltıldı ABD’de Washington eyaletinin orta kesiminde çıkan orman yangını nedeniyle yetkililer bölgede yaklaşık 900 e...

ABD’de Yangın Paniği (20 Temmuz 2014)

ABD’nin batısındaki Washinton eyaletinde 3 gündür söndürülemeyen orman yangını yerleşim birimlerine de sıçradı, 100’den fazla ev yandı, 1.000 ev de boşaltıldı

ABD’de Washington eyaletinin orta kesiminde çıkan orman yangını nedeniyle yetkililer bölgede yaklaşık 900 evin derhal boşaltılmasını istedi.

İtfaiye ekipleri, ABD’de Washington eyaletinin orta kesiminde 3 gün önce çıkan ve Leavenworth köyünün 16 kilometre kuzeyinde güçlü rüzgarın etkisiyle hızla yayılan yangını kontrol altına alamadı. Bölgede tahliye edilen bin evden 100’ü alevler altında kaldı. Sıcak ve rüzgarlı havanın bölgede bugün de etkili olması bekleniyor.

Eyalette üç ayrı orman yangınını söndürmek için 1000 kadar itfaiye görevlisinin çalıştığı belirtildi.

Washington ve Oregon valilikleri, yangınlar nedeniyle acil durum ilan etti. Utah, Idaho ve California da orman yangınlarıyla mücadele ediyor. Oregon’un güneyinde hafta başında çıkan orman yangınında, 17 ev ve 16 müştemilat kullanılamaz hale gelmişti. Kuzey California’da da orman yangını hala yaklaşık 70 haneye tehdit oluşturuyor.