Avustralya’da İlginç Protesto

Avustralya'nın Queensland eyaletinin başkenti Brisbane'da 15-16 Kasım'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi öncesinde halk protesto gösterileri düzenliyor Brisbane’de protestolar G 20 toplantılarından önce başladı. Zaman zaman polisle çatışma...

Avustralya’da İlginç Protesto (13 Kasım 2014)

Avustralya'nın Queensland eyaletinin başkenti Brisbane'da 15-16 Kasım'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi öncesinde halk protesto gösterileri düzenliyor

Brisbane’de protestolar G 20 toplantılarından önce başladı. Zaman zaman polisle çatışmaların yaşandığı gösterilerin yanı sıra bir grup gösterici Sidney’de çok ilginç bir gösteri düzenledi.

Küresel iklim değişikliği, ekonomik kriz ve Avustralya Başbakanı Tony Abbott’un başarısızlığını protesto etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Bondi plajında yüzlerce kişi devekuşları gibi başlarını kuma gömdü.

Sosyal medyada #headsinthesandsalute etiketi ile organize olan yüzlerce kişi, Avustralya’nın Sidney’deki en ünlü plajında bir araya gelerek, “Tony Abbott yıllardır bunu yapıyor” mesajıyla kazdıkları çukurlara başlarını gömdüler. Benzeri bir eylem daha önce Eylül ayında Queensland sahilinde de gerçekleştirilmişti.

Guinness’e başvuru yapılmadığından kayıtlara geçmedi ama eylem aynı zamanda belki de bir dünya rekoruydu.

 

‘Kömür gibi fosil yakıtlar doğaya zarar veriyor, iklimi değiştiriyor’

Göstericiler, “Dünyanın en zengin ülkeleri bir araya gelip dünya ekonomisini nasıl kontrol edeceklerini konuşacaklar ama iklim değişikliği ve global ekonomik krizi görmemezlikten geliyorlar” diyorlar.

Dünyanın en büyük kömür üretici ve ihracatçısı ülkelerinden Avustralya’da iklim değişikliğinin olumsuz etkileri nedeniyle son yıllarda sık sık protesto gösterileri düzenleniyor. Başbakan Abbott, 2009 yılında iklim değişikliği biliminin ‘boktan’ bir şey, kömürün ise ‘insanlık için iyi’ olduğunu söyleyince büyük tepki toplamıştı.

Yoğun güvenlik önlemleri

Brisbane, çok sayıda devlet başkanını ağırlayacağı için kentte yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda. Zirvenin gerçekleşeceği bölge neredeyse insansızlaştırılacak, şehiriçi ulaşımda çok sayıda sefer iptal olmuş ve bazı caddeler trafiğe kapatılmış durumda. Asker ve polisin devriye gezdiği Brisbane’de güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkartıldı.