Bill Gates, dünyayı biyolojik terörizm için hazırlıklı olma konusunda uyardı

Bill Gates, dünyanın saldırı tehditlerine hazırlanmak için sadece ateşli konvansiyonel silahlara harcadığı paranın bir kısmını ‘biyolojik terörizme’ yönlendirmenin zamanının geldiğini söyledi. ABD’li Teknoloji devi Microsoft’un kurucu...

Bill Gates, dünyayı biyolojik terörizm için hazırlıklı olma konusunda uyardı (19 Şubat 2017)

Bill Gates, dünyanın saldırı tehditlerine hazırlanmak için sadece ateşli konvansiyonel silahlara harcadığı paranın bir kısmını ‘biyolojik terörizme’ yönlendirmenin zamanının geldiğini söyledi.

ABD’li Teknoloji devi Microsoft’un kurucu CEO’su ve aynı zamanda da sağlık alanında faaliyet gösteren Bill and Melinda Gates Vakfı’nın Başkanı Bill Gates, biyoterörizm tehdidinin "nükleer savaş ve iklim değişikliği" ile uyarıldığına dikkat çekti.

Business Insider, Gates’in, Almanya'daki Münih Güvenlik Konferansı'nda Cumartesi günü yaptığı konuşmanın özetini yayınlandı.

Gates, konuşmasına 20 yıldır dünya genelindeki sağlık girişimlerine büyük miktarda yatırım yaptığını ve şimdi de aşılar ile tıbbi araştırmalara daha fazla yatırım yapmaya başlayacaklarını vurgulayarak başladı.

On milyonlarca insan ölebilir

Gates daha sonra da önümüzdeki yıllarda biyolojik terör nedeniyle on milyonlarca kişinin hayatını kaybedebileceği konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca genetik mühendisliğinin gelecekte terör silahı olarak kullanılabileceğini söyledi.

Gates, “Bir sonraki salgın, niyeti terörizm olan bir kişinin bilgisayar ekranından, genetik mühendisliğini kızamık virüsünün veya son derece bulaşıcı ve ölümcül bir grip virüsünün sentetik versiyonu olarak ortaya çıkabilir” dedi.

"On yıla yayılacak grip salgını geliyor"
Bill Gates, ayrıca dünya ülkelerini önümüzdeki on yılı etkileyecek bir grip salgını ortaya çıkabileceğini de söyledi ve salgına karşı küresel bir işbirliği gerektiğini vurguladı.

“Sağlık güvenliğiyle uluslararası güvenlik arasındaki bağı kendimizi riske atarak göz ardı ediyoruz” diyen Gates, biyolojik terörün on milyarlarca insanın hayatına mal olabileceğini söyledi. Gates, “Doğal yollardan ya da bir teröristin eliyle olsun, hızlı hareket eden bir patojen bir yıldan kısa sürede 30 milyondan fazla insanın ölümüne yol açabilir. Ve önümüzdeki 10-15 yılda dünyanın böyle bir salgınla karşı karşıya kalabilme ihtimali yüksek” dedi.