Elon Musk, Tesla’nın değeri 650 milyar dolar olana kadar bedava çalışacak!

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla otomotiv şirketi ile uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in de başında olan Elon Musk, sürekli adından söz ettirerek teknoloji ve ekonomi gündeminden hiç düşmüyor. 10 y...

Elon Musk, Tesla’nın değeri 650 milyar dolar olana kadar bedava çalışacak! (24 Ocak 2018)

Elektrikli motor teknolojisine yaptığı yatırımlarla bilinen ABD merkezli Tesla otomotiv şirketi ile uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in de başında olan Elon Musk, sürekli adından söz ettirerek teknoloji ve ekonomi gündeminden hiç düşmüyor.

10 yıllık planlarından bahseden Elon Musk, 6 yıl önceki 4 milyar dolardan şu an 59 milyar dolara ulaştırdığı Tesla'nın değerini 650 milyar dolara çıkarana kadar şirketten maaş, ikramiye ya da tazminat almayacağını söyledi.  Musk, kısa vadede 100 milyar dolar barajını geçmeyi planlıyor.

Eğer şirketin hisseleri, hiç bir şekilde 100 milyar dolardan yukarı çıkmazsa Musk’ın, Tesla CEO’su olarak ortaya koyduğu 10 yıllık çalışmanın hiç bir bonus olmayacak. Tabii sahip olduğu hisselerin değerindeki artışları saymazsak.

Ancak Tesla’nın hisseleri 100 milyar doları aşar, 20 milyar dolarlık gelir veya 1,5 milyar dolarlık kâr elde etmeyi başarırsa Musk, şirketin hisselerinin yüzde 1’ini alacak. Bu da Musk’ın, 1 milyar dolar değerinde bir getiriyle ödüllendirileceği anlamına geliyor.

Eğer hisse değeri 150 milyar doları aşarsa Musk, bir tane daha yüzde 1’lik hisse alıyor. Ancak bu seferki hisse 1,5 milyar dolar değerinde. Bu sistem Tesla’nın hisse değerleri 650 milyar dolara ulaşıncaya kadar 50 milyar dolarlık eklemelerle devam ediyor. Tesla’nın değeri 650 milyar doları bulduğunda ise Musk, 6,5 milyar dolar değerinde bir hisse sahibi oluyor. Musk’ın bu 12 dönüm noktasını da gerçekleştirdiği senaryoda eline 45 milyar dolar değerinde hisse geçtiğini görüyoruz.

Hali hazırda Tesla’da yüzde 20 oranında hisseye sahip olan Musk, şirketin hisse bedeli 650 milyar olmasıyla elindeki hisselere yüzde 12’lik bir katkıda bulunmuş oluyor. Böylece öz sermayesine 200 milyar dolar kazandıracak olan Musk, dünyanın en zengin insanı olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor.