İyi Selfie Çekmenin 10 Yolu

HTC sponsorluğunda ünlülerin selfie danışmanlığını yapan Alexis Knox iyi selfie çekmenin püf noktalarını açıkladı Son yıllarda sosyal medyada kişisel fotoğraf paylaşım tarzı olarak yaygınlaşan global moda trendi selfie çılgınlığı yeni bir m...

İyi Selfie Çekmenin 10 Yolu (23 Şubat 2015)

HTC sponsorluğunda ünlülerin selfie danışmanlığını yapan Alexis Knox iyi selfie çekmenin püf noktalarını açıkladı

Son yıllarda sosyal medyada kişisel fotoğraf paylaşım tarzı olarak yaygınlaşan global moda trendi selfie çılgınlığı yeni bir meslek de ortaya çıkardı: ‘Selfie stilistliği’.

Uluslararası ünlü moda stilisti Alexis Knox, bir yıldır Tayvan merkezli akıllı cep telefonu ve tablet üreticisi HTC’nin sponsorluğunda, aralarında Bruno Mars, Rita Ora, Miley Cyrus, Kim Kardashian ve Nicole Scherzinger gibi ünlülerin de bulunduğu birtakım kişilere ‘Selfie Danışmanlığı’ hizmeti veriyor. Knox böylece dünyanın ilk ‘selfie stilisti’ ünvanına da sahip oldu. Knox ayrıca Twitter hesabından da @alexisknox takipçilerine iyi selfie çekmek için önerilerde bulunuyor. 17 bin 600 takipçisi var. İngiliz stilist, henüz selfie’ler dünya trendi değilken de fotoğraf makinesiyle selfie çekiyormuş!

Geçtiğimiz günlerde HTC’nin “Türkiye’nin selfie araştırması” nın sonuçlarının açıklandığı basın toplantısı için Türkiye’ye de gelen Alexis Knox’a göre ‘selfie yıldızı’ için aşağıdaki kurallara uyulması gerekiyor:

1. Arka fon önemli. Selfie’lerde her ne kadar portreler önde olsa da değişik ve ilginç arka plan fonları her zaman dikkat çeker.

2. Doğru ışık İyi ışıklandırma fotoğrafçılıkta çok önemlidir. Dışarıda çekim için güneş ışığının dik gelmediği sabah ya da öğleden sonra saatleri idealdir. Gölgenin düştüğü yere bakmak lazım. Tepeden dikey inen ışıklar hoş değil. İç mekan çekimlerinde lambalar cildi soluk gösterir, göz altlarında halkalar oluşturabilir. En güzeli doğal ışıktır. Pencerelere yakın yerlerde gölgelerle birlikte güzel görüntüler elde edebilirsniz.

3. Canlı makyaj Özellikle cilt bakımının yapılmasında yarar vardır. Cildiniz soluksa kremle canlandırmak, parlak ise pudra ile matlaştırmak, sivilce benzeri cilt kusurlarını fondöten ile kapatmak gerekir. Göz makyajı ve ruju da unutmayın!

4. Filtre kullanın Bugün tüm akıllı telefon kameralarında filtreler bulunuyor. Eğer telefonunuzda yoksa bile Instagram Retrica gibi programlardan yararlanıp, beğendiğiniz filtreleri kullanabilirsiniz. Unutmayın iyi selfie’lerin altında her zaman bir filtre vardır!

5. Otomatik çekim yapmayın Otomatik çekimlerde ‘o an’ gülümsemeden ya da gözünüz kapalı çıkabilir. Çekim anını kendiniz ayarlayın ve tuşa basın. Ancak kolunuzun kareye girmemesine de dikkat edin!

6. 45 derecelik açı Yüzünün açısını bilmek önemli çünkü yüz simetrik değildir. Photoshop’la yüz simetrik hale getirilir. Kendini daha güzel göstermek için yüz çeneden hareket ettirilerek 45 derece açıyla poz verilir. 

7. Dik açı Doğru açınızı kendiniz bulun. Hangi kamera açısının avantajlı olduğunu aynaya bakarak belirleyebilirsiniz. Hafif yan durmak düz durmaktan her zaman daha iyidir.

8. Selfies Paylaşım ve etkileşim iyidir. Bunun için Selfies uygulamasını kullanabilir, selfie’lerinizi isterseniz açıklama da ekleyerek hızlı ve kolayca herkesle paylaşabilirsiniz. Hayatınıza renk ve eğlence katacağı gibi gelecek etki-tepkiler daha iyi selfie çekmek için sizi yönlendirecektir.

9. Sakin olun Acele etmeyin, telaşa kapılmayın, panik yapmayın. Kendinizi en rahat hissettiğiniz anda çekim yapın. Tersi durumlarda fotoğraflarınızın kötü çıktığını zaten biliyorsunuz!

10. Eğlenin, neşelenin! Ve en önemlisi keyifli bir anınızı yakalamak çünkü sıkıcı ruhlu selfie’ler  ilgi çekmez. Çok rahat olun. İlk denemede olmuyorsa güzel kareyi yakalayana kadar devam edin.