Kameramansız ‘Selfie Servis’ Görüntülü Haber Sunumu

Bu yeni uygulama kameramanları işsiz bırakabilir Görüntü ve iletişim teknolojisindeki yenilikler haberciliği de etkiliyor. 3G teknolojisi ile birlikte çanak anten ve canlı yayın araçlarına gerek kalmamıştı. Şimdi de selfie çubuğundan esinlenerek geli...

Kameramansız ‘Selfie Servis’ Görüntülü Haber Sunumu (10 Temmuz 2015)

Bu yeni uygulama kameramanları işsiz bırakabilir

Görüntü ve iletişim teknolojisindeki yenilikler haberciliği de etkiliyor. 3G teknolojisi ile birlikte çanak anten ve canlı yayın araçlarına gerek kalmamıştı. Şimdi de selfie çubuğundan esinlenerek geliştirilen bir çekim aracı kameraman zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Selfie çekme modası henüz popülerliğini kaybetmemekle birlikte Twitter'ın hayata geçirdiği Periscope gibi canlı yayın uygulamaları ile telefonumuzun ön kamerası yine en gözde donanımlardan biri. Selfie için kullandığımız çubuklar ise yavaş yavaş evrim geçirmeye başladı. SoloCam size muhtemelen bu güne kadar görmediğiniz bir deneyim sunuyor.

Benny Goldstein adlı bir mucit, selfie çubuğuna bir mikrofon ekleyip bu mikrofonu da Bluetooth bağlantısı ile telefona bağlayarak yeni bir çekim aracı geliştirdi.

Özellikle internet yayıncılığı yapan birçok kişinin kullandığı selfie çubuğunu nasıl daha etkili yaparım konusuna odaklanan Benny Goldsetin oldukça etkili  bir projeye imza atarak SoloCam 'i  Indiegogo üzerinde görücüye çıkardı. Özellikle canlı yayın ve video çekimleri konusunda iddialı olan SoloCam, selfie çubuğu görünümde olmakla birlikte üzerinde bulundurduğu mikrofonla işin rengini bir anda değiştiriyor. Teknoloji üreticilerinin akıllı telefonlarda sadece kameraya odaklandığını ancak ses kalitesini arttırma yönünde yeterli çalışma yapmadığını iddia eden Benny Goldsetin, SoloCam'i bu yüzden geliştirdiğini ve artık kamera kalitesi iyi bir akıllı telefonla ve SoloCam ile progesyonel kamera ve mikrofon ile yapabileceğiniz yayının hemen hemen aynısını yapabileceğinizi iddia ediyor.

Özellikle hareketli anların yaşandığı haberlerde muhabirlerin bulundukları yerden en hızlı biçimde görüntü geçmesine yardımcı oluyor.

Bluetooth 4.0 kablosuz bağlantı ile telefonla iletişim kuran SoloCam, üzerinde yer alan ufak tuşlar ile özel akıllı telefon uygulamasının kontrol edilmesine de olanak sağlıyor. Yani kendi yayınınızı uygulama ve tuşlarla yönetebiliyorsunuz.  Tüm bunların yanında teleprompter olarak da kullanılabilinen SoloCam aynı zamanda yeşil ekran çalışmaları da destekliyor. 40,000$ hedefiyle yola çıkan SoloCam şimdilik 2,740$ toplamış durumda. Şimdilik en az 50$ bağışla 2015 Aralık ayında ürünü size ulaştıracağını söyleyen Benny Goldsetin, SoloCam 'in geleceğini internet yayıncılığında çığır açacağını iddia ediyor.

Şimdilik dört modeli olan Solocam çekim araçlarının fiyatları, büyüklük-işlevsellik ve çözünürlüklerine göre 49 – 499 dolar arasında değişiyor.