Selfie çılgınlığında yeni boyut: Çubuk yerine mini drone

Son yıllarda sosyal medyada kişisel fotoğraf paylaşım tarzı olarak yaygınlaşan global moda trendi selfie çılgınlığı hız kesmeden sürerken, ‘selfie çubuğuna’ alternatif olarak bu kez de ‘uçan kamera’ geliştirildi. Dünyada sanattan...

Selfie çılgınlığında yeni boyut: Çubuk yerine mini drone (28 Kasım 2016)

Son yıllarda sosyal medyada kişisel fotoğraf paylaşım tarzı olarak yaygınlaşan global moda trendi selfie çılgınlığı hız kesmeden sürerken, ‘selfie çubuğuna’ alternatif olarak bu kez de ‘uçan kamera’ geliştirildi.

Dünyada sanattan spora, siyasete kadar pek çok alanda moda olan ve sosyal medya üzerinden hızla yayılan selfie çılgınlığı hız kesmiyor. Öylesine ki, uzay mekiği, gözaltına alınma, ölmek üzere olan hasta, yangın, kaza gibi en olmadık mekan ve anlarda bile insanlar selfie çekiyor. Toplantıların, kutlamaların, ziyaretlerin olmazsa olmazı oldu. Tüm sosyal medya hesapları selfie fotoğrafları ile doldu taştı.

Instagram sayesinde popüler olan “selfie” kelimesi 2013 yılında Oxford Sözlüğü’ne girerek resmiyet kazandı.

İnsanlar ilginç selfie görüntüleri alabilmek için hayatlarını bile tehlikeye atıyorlar. Selfie kazaları da çoğalmaya başladı. Çoğu yaralanma ile sonuçlanan bu kazalarda can verenlerin sayısı da artık azımsanamayacak rakamlara ulaşmaya başladı. İlginç selfie çekebilme adına çatılardan, köprülerden, gemilerden ve hatta elektrik direklerinden düşenler var. Birçok ülke 'selfie bağımlılığına' karşı önlemler almaya başladı.

Daha önce firmalar sadece arka kameralara önem verirken, son dönemde selfie çılgınlığı ön kameraların da gelişmesine olanak sağladı. Ancak fotoğraf grupları büyüdükçe selfie’nin zorluğu da artıyor. Bunun için ‘selfie çubuğu’ icat edilmişti.

Teknoloji meraklıları gün içerisinde birçok kez cihazlarından selfie çekimleri yapıyorlar ve geniş açısı olmayan ön kameraların çokluğu, açının elde tutulduğunda düşük olması ve bunun sonucunda da selfie çubukları gibi araçlara bağımlılık insanları zorlayan unsurlar olmakta.

‘Selfie çubuğu’ yerine uçan kamera ‘AirSelfie’

Gelişen teknoloji ile birlikte ‘soruna’ farklı bir çözüm getirildi. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Airselfie Limited şirketi kendi adında uçan bir selfie kamerasını piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Bu yeni cihaz küçük bir drone ve üzerinde yer alan kamerası ise Selfie çekimler gerçekleştirilebiliyor. Cihaz akıllı telefon üzerinden uygulama ile çok kolay bir şekilde yönlendirilebiliyor ve çok daha etkileyici çekimler yapılabiliyor.

Cep Drone’u

Kullanımı basit, AirSelfie'yi kılıfından çıkarıyorsunuz ve özel Android ya da iOS uygulaması üzerinden çalıştırıyor ve kontrol ediyorsunuz. İsterseniz sadece yakınlaştırıp uzaklaştırarak isterseniz sanal bir kontrol çubuğu yardımıyla uçurarak ya da cihazı yatay şekilde dursun istediğiniz noktaya bırakarak.

İşiniz bittiğinde AirSelfie'yi elinize indiriyorsunuz ve kılıfına geri koyuyorsunuz. Kılıfının içine yerleştirildiğinde AirSelfie'niz tekrar şarj oluyor, çekilen fotoğraflar da doğrudan akıllı telefonunuza aktarılıyor. Tabii ki sosyal medyada paylaşıma hazır halde!

AirSelfie 5MP çözünürlükte kamera içeriyor ve bu kamera 1280×720 piksel HD çözünürlükte çekim yapabiliyor. Full HD çekim ise yapılamıyor. Cihaz yerden 20 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

AirSelfie şu anda Kickstarter üzerinden listelenmiş durumda. İnternet üzerinden bağış yoluyla projelerine yatırım bulmaya çalışan şirket şimdiden 300.000 Euro’ya yakın para toplamayı başardı.

Satış fiyatı çıkışı ise 179 € olarak belirlenmiş.