Instagram’ın ‘fenomen olmayan’ Marne Levine yönetiminde hızla yükselişinin öyküsü

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip en büyük görsel sosyal paylaşım ağının başındaki kadın yönetici fotoğrafa da, paylaşmaya da pek meraklı değil Instagram’ın başarılı COO’su Marne Levine’in Instagram sayfasında sadece 90 ...

Instagram’ın ‘fenomen olmayan’ Marne Levine yönetiminde hızla yükselişinin öyküsü (25 Ocak 2016)

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıya sahip en büyük görsel sosyal paylaşım ağının başındaki kadın yönetici fotoğrafa da, paylaşmaya da pek meraklı değil

Instagram’ın başarılı COO’su Marne Levine’in Instagram sayfasında sadece 90 gönderisi ve 1962 takipçisi var, 1171 kişiyi de takip ediyor.

Levine, İngiliz Telegraph gazetesine verdiği bir röportajda bu konuda, “aslında o kadar da kötü bir fotoğrafçı sayılmam. Üstelik Instagram’da fotoğraf paylaşmak için de büyük bir baskı hissediyorum ama benim çektiğim fotoğraflar sadece büyük değil” diye itiraf ediyor.

Harvard Üniversitesi mezunu olan Marne Levine, Bill Clinton ve daha sonra Obama hükümetindeki ilk kariyerinden sonra Facebook’a katıldı. Facebook’ta kamu politikasından sorumlu olarak görev yaparken de yaklaşık bir yıl önce Instagram’ın COO’su (Chief Operating Officer) olarak atanmıştı. Bürokratlık deneyiminden sonra 5 yıldır teknoloji sektöründe çalışıyor. Teknoloji şirketlerinde az sayıdaki üst düzey kadın yöneticilerden biri. Profesyonel iş yaşamıyla birlikte aynı zamanda bir hayır kurumunda da yöneticilik yapıyor.

Levine fotoğraf konusunda yetenekli olmayabilir ancak göreve geldiğinden bu yana Instagram’ın kullanıcı sayısı 100 milyon artarak dünya çapında 400 milyon kişiye ulaştı. Hızla büyüyen şirket 200 ülkede kendi reklam platformunu da oluşturarak cirosunu artırmaya başladı.

Ünlü finans kuruluşu Citigroup'a göre değeri piyasa değeri 40 milyar dolara yaklaşan Instagram’ın küresel mobil reklam gelirlerinin 2017 yılında 2,81 milyar dolara ulaşması hedefleniyor.

Yeni uygulamalar geliyor

Instagram’ın COO’su Marne Levine, kullanıcıların kendi hikayelerini daha iyi anlatabilmeleri için yeni uygulamalar geliştirdiklerini ve gelecek yıl bu araçların da kullanıma sunulacağını söylüyor. Geçen yıl başlatılan 15 saniyeye kadar video paylaşım izninin de buna bir örnek olduğunu belirterek, Instagram’ın 70'den fazla ülkede App Store bir numara olduğunu da ekliyor.

Başkanlık yarışında Instagram farkı

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde adaylar sosyal medyada görsel propaganda amacıyla ağırlıklı olarak Instagram’ı kullanmaya başladılar. Donald Trump’un 900 bin, Hillary Clinton'ın 710 bin, Jeb Bush'un ise 50 bin takipçisi var. Levine, "Bu seçim, biz bugüne kadar yaşadığınız en görsel seçim olacak" diyor.

En hızlı büyüyen sosyal ağ

GlobalWebIndex’in araştırmasına göre en hızlı büyüyen sosyal ağ olan Instagramı’ı 2012 yılında Facebook 1 milyar dolara satın aldığında sadece 13 kişi çalışıyordu.

Dünya çapında kullanıcı sayısı 400 milyon kişiye ulaşan uygulamayı her gün kullananların sayısı ise 100 milyona yaklaşıyor. Bugüne kadar Instagram aracılığıyla 40 milyardan fazla fotoğraf ve video paylaşıldı. Günlük paylaşım rakamı ise 75 milyon. Erkek ve kadın kullanıcı oranı yarı yarıya.

Instagram sayesinde popüler olan “selfie” kelimesi 2013 yılında Oxford Sözlüğü’ne girerek resmiyet kazandı.