Yaşam

İstanbul Aralık ayında beklediği kara kavuşabilir!

7 – 12 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da hava sıcaklığı (-) eksi değerlere düşerek iki yıl önceki gibi etkili bir kar yağışı görülebilir...

İstanbul Aralık ayında beklediği kara kavuşabilir! (28 Kasım 2018)

7 – 12 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da hava sıcaklığı (-) eksi değerlere düşerek iki yıl önceki gibi etkili bir kar yağışı görülebilir

Lodosla birlikte artan hava sıcaklığı, Ukrayna ve Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir soğuk hava dalgasıyla hızla azalmaya başladı. Lodos da yerini poyraza bıraktı.

Trakya’da gece beklenen kar yağışı birçok noktada başladı. Edirne’de önce şiddetli yağmur, sonra karla karışık yağmur ve kar yağışı başladı. Trakya beyaz örtüye bürünüyor.

İstanbul için haftalık hava tahmini (Kaynak: NTV Hava)

 

Hafta sonuna kadar yağış devam edecek. Gündüzleri ortalama 8-9 derece olacak hava sıcaklığı gece 3-4 dereceye kadar düşecek. Ancak fırtına hızına kadar yükselecek poyraz nedeniyle hissedilen sıcaklık daha düşük olacak. Gece saatlerinde, özellikle yüksek yerlerde yağmur, karla karışık yağmur ve kara dönüşebilir.

Önümüzdeki hafta başında yağış kesilecek. Sıcaklık değerleri de 3-4 derece yükselecek.

Türkiye geneli haftalık hava tahmini (Kaynak: MGM)

 

7-12 ARALIK

GEFS hava modeline göre, 7 Aralık Cuma gününden itibaren ise Türkiye yine Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelecek, bu kez daha soğuk bir hava dalgasının etkisi altına girebilir.

7- 12 Aralık tarihlerinde sıcaklık değerleri mevsim normallerinin de altına düşerek, (-) eksi değerlerde bile seyredebilir. İstanbul büyük olasılıkla iki yıl aradan sonra yeniden beyaza bürünecek. Hava modelleri doğru çıkarsa, kalıcı kar yağışı aralıklarla bir hafta sürebilir ve kolay kolay da erimez.