Yeni hava tahmin teknolojileri tanıtıldı

“Kritik Hava İstihbaratı” adı verilen raporu oluşturmak için bütün hava verilerini birleştiren yeni bir yazılım geliştirildi İçinde bulunduğumuz iklim değişikliği çağında, hava tahmini yapmak sadece şemsiye taşımayı tavsiye etmek değil, ...

Yeni hava tahmin teknolojileri tanıtıldı (30 Ekim 2017)

“Kritik Hava İstihbaratı” adı verilen raporu oluşturmak için bütün hava verilerini birleştiren yeni bir yazılım geliştirildi

İçinde bulunduğumuz iklim değişikliği çağında, hava tahmini yapmak sadece şemsiye taşımayı tavsiye etmek değil, hayat kurtarmak anlamına geliyor.

Yazılım modellerinden biri, “Kritik Hava İstihbaratı” adı verilen raporu oluşturmak için bütün hava verilerini birleştiriyor.

Baron Hizmetleri'nden Bob Baron, sistemi şöyle açıklıyor: “Deniz yüzeyindeki sıcaklıklar, Sahra’daki toz seviyelerine veya başka bir sürü şeye bakmak yerine, çok basit bir sistem kullanıyoruz. Yeşil, kasırganın yavaşlayacağı, sarı kasırganın aynı seviyede kalacağı ve kırmızıysa kasırganın şiddetleneceği anlamına geliyor.”

Bir hava sensörü, ancak izlediği havaya dayanıklıysa işe yarar. İşte bu noktada devreye FT-7 adlı hava sensörü giriyor. Sensörün Bir hava sensörü, ancak izlediği havaya dayanıklıysa işe yarar. İşte bu noktada devreye FT-7 adlı hava sensörü giriyor.

Artık hava tahminlerinde, insansız hava araçları da kullanılıyor. Meteo adlı insansız hava aracı yerden 2,5 kilometre yükselebiliyor.

Bütün bu gelişmiş teknolojilerin günlük hayatımıza en büyük yararıysa, dışarı çıkarken şemsiye almamızı hatırlatması oluyor.

VOA