Her Gün Yemek Yapmaktan Bıktınız mı? ‘Robo-Şef’ Tam Size Göre!

'Mutfak robotu' sonunda gerçek aşçı kimliğine büründü! Bir İngiliz teknoloji şirketi sıfırdan yemek pişirme yeteneğine sahip prototip 'Robo-Şef' geliştirdi. Ocak ya da fırın önündeki yemek pişirme hareketleri yansıtılarak pr...

Her Gün Yemek Yapmaktan Bıktınız mı? ‘Robo-Şef’ Tam Size Göre! (20 Nisan 2015)

'Mutfak robotu' sonunda gerçek aşçı kimliğine büründü! Bir İngiliz teknoloji şirketi sıfırdan yemek pişirme yeteneğine sahip prototip 'Robo-Şef' geliştirdi.

Ocak ya da fırın önündeki yemek pişirme hareketleri yansıtılarak programlanan Robo-Şef, gerekli malzemeleri soyup doğrayarak, yağını, tuzunu, salçasını kullanarak tıpkı bir insan gibi yemek yapabiliyor. Arada yemeği karıştırıp, pişip pişmediğini de kontrol ediyor.

İlk başta bilim kurgu öyküsü gibi geliyorsa da, BBC’ye konuşan robotun yapımcıları makineyi iki yıl içinde satışa sunmayı planlıyorlar.

Mutfak tezgahlarına monte edilebilen yüksek teknoloji ürünü Robo-Şef, buzdolabı ve bulaşık makinesi ile de koordineli çalışıyor.

Robo-Şef aslında bir ‘nesnelerin interneti’ teknolojisi ürünü. Akıllı telefon uygulaması ile eve akşam yemeği siparişi verebiliyorsunuz.

Kullanıcılar için bir de yemek tarifleri web sitesi açılmış. Buradaki hazır tariflerden yararlanabildiğiniz gibi kendi kişisel lezzetlerinizi de ekleyebiliyorsunuz.

24 motor, 26 mikro-kontrolör ve 129 sensörden oluşan robotun ellerini geliştirmek için Amerikan Morley Robotics ile İngiliz Shadow Robot Company firmaları tam 20 yıl çalışmışlar.

Robo-Şef’in tencere yemekleri dışında suşi yapma yeteneği bile varmış!

Deneyimsel geliştirilmesi süren Robo-Şef’in fiyatı da henüz belli değil.